Kuzey Irak’ta aboneler İnnova ile kontör yüklüyor

Türkiye’nin önde gelen bilişim çözümleri firması İnnova, Ortadoğu’da, özellikle telekomünikasyon alanında hayata geçirdiği projelerle tüketicilerin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.Bu çalışmalar kapsamında Kuzey Irak’ın en hızlı büyüyen GSM operatörü Korek Telekom ve onun ana distribütörü Delta Communications, ön ödemeli müşterilerinin elektronik ortamda kontör yüklemeleri için İnnova ile çalışıyor. Bu projenin en önemli özelliği sistemin çalışması için gereken tüm donanım ve yazılım altyapısının İstanbul’daki veri merkezi üzerinde tutuluyor olması.

Böylece Kuzey Irak’taki bir cep telefonu abonesi Korek Telecom’un herhangi bir bayisinden cep telefonuna kontör yüklemek istediği zaman, tüm bilgiler İnnova’nın İstanbul’daki veri merkezine geliyor, işlem burada yapılarak, kontör satışı Irak’ta gerçekleşiyor. Hem online hem de offline işlemleri destekleyen ve anahtar teslim olarak sunulan bu projede Kuzey Irak’ta kullanılan POS altyapısı da İnnova tarafından temin edilmiş durumda. Sistemde POS altyapısının yanı sıra daha ekonomik bir alternatif olarak “sokak satıcısı” olarak adlandırılan bayii ağacında en alt seviyede bulunan satıcıların, kontör yükleme işlemlerini gerçekleştirmek üzere İnnova tarafından özel olarak geliştirilen “Cep Telefonu Kontör Satış” mobil uygulamaları da kullanılıyor.

“Türkiye bölgenin veri merkezi olabilir”

Konuya ilişkin olarak İnnova Finansal İşlem Çözümleri Grup Yöneticisi Murat Kayıhan “Hayata geçirdiğimiz bu proje Türkiye için büyük bir potansiyel arz ediyor. Ülkemiz zaman içinde bölgenin veri merkezi haline dönüşebilecek güçlü altyapıya sahip. İleride Ortadoğu’daki diğer müşterilerimize de yerinde sistem kurmak yerine, Türkiye’deki mevcut altyapımız üzerinden hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Bu modelin Türkiye bilişim ihracatında bir dönüm noktası oldugunu düşünüyorum. Kuzey Irak’ta ve bölgede pek çok ülkenin İnnova’nın elektronik ödeme ve tahsilât sistemlerini tercih etmesinin nedeni İnnova’nın uzun yıllardır Türkiye pazarında bu konuda lider çözüm sağlayıcı konumunda olmasıdır” dedi.

Arabistan’da 1200 noktadan hizmet veren sadakat sistemi

Ortadoğu’nun en büyük telekom operatörü olan STC (Saudi Telecom Company) ile İnnova arasında yapılan anlaşma çerçevesinde STC, aboneleri konuştukça puan kazanıyor ve kazandıkları bu puanları üye iş yerinde İnnova’nın sunduğu POS altyapısı üzerinden nakit para gibi kullanabiliyor. Ayrıca sistem sayesinde tahsilât ve ödeme başta olmak üzere mobil ödeme, mobil para transferi gibi pek çok yenilikçi uygulama da kullanılabiliyor.

18 milyon abonesi bulunan STC için İnnova’nın işletmesini üstlendiği bu sistem çok kısa bir sürede 500 binden fazla faturalı abonenin kullanımına sunulmuş durumda. 1200 noktaya kurulan ve 2400 noktaya yayılması planlanan POS cihazları sayesinde tamamen elektronik ortamda yürütülen bu müşteri sadakat programının Arabistan’daki tüm işletmesi İnnova ekibi tarafından yürütülüyor, sistemin teknoloji desteği ise İnnova’nın İstanbul ve Ankara ofisleri tarafından sağlanıyor.

Altyapının tasarlanması, yazılımların geliştirilmesi, tüm Suudi Arabistan’ı kapsayacak POS ağının kurulumu ve sistemin işletilmesi de dâhil olmak üzere uçtan uca hizmet sunan İnnova, bu projede sadece yazılım sağlayıcı konumunda değil, STC’nin bir iş ortağı pozisyonunda ve sistem üzerinden yapılan her işlemde gelir elde ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu