LAN satışları ikinci çeyrekte hız kesti ama yıllık büyümesi devam ediyor

Yerel Alan Ağı anahtarlama sistemleri (LAN SWITCH) pazarı yılın ikicin çeyreğinde yüzde 2 düşüş yaşadı. Ancak geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 23 büyüme kaydeden pazarın yıl sonunda 2003’e oranla yüzde 3’lük büyümeyi yakalayacağı tahmin ediliyor. International Data Corporation’ın yaptığı son pazar araştırma raporuna göre pazar yılın ilk çeyreğinde yüzde 13 büyüme kaydetmesine karşılık yılın ikinci çeyreğinde bir düşüş yaşadı.
Elde edilen cirolarda pazarın durumu böyleyken satılan PORTlarda ise ikinci çeyrerkte yine ilk çeyreğe oranla yüzde 1’lik bir düşüş yaşanmasına karşılık 2003’le kıyaslandığında yüzde 34’lük bir artış söz konusu.

Cisco pazarda açık ara liderliğini sürdürürken onu HP, Nortal, 3Com, Extreme ve Fondry takip ediyor. Pazarda yüzde 69’luk paya sahip olan Cisco rakiplernin toplam satışlarının iki katından fazla pazar payına sahip.

Cisco’nun en yakın rakibi HP’nin pazar payı yüzde 5 iken, HP’yi yüzde 4’lük pazar payı ile Nortel ve 3Com takip ediyor. Bunların arkasından yüzde 2’lik pay ile Extre Network geliyor.

Pazarın büyümesindeki etken faktör ise Gigabit Ethernet’in yaygınlaşması. Fiyatların aşağılara çekilmesiyle 10 Gigabit Ethernet portlar da pazarda geniş pazarbulmaya başlamış durumda.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.