Lazaridis Türkiye’yi doğru yolda gördüğünü söyledi

Research In Motion Kurucusu ve Co-CEO’su Mike Lazaridis, bugün Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon Konferansı’na katıldı ve        “En Değerli Varlığım” başlıklı bir konuşma yaptı.
Konuşmasına Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Turkcell Genel Müdür’ü Süreyya Ciliv’e böylesine önemli bir organizasyonu gerçekleştirmelerinden dolayı teşekkür ederek başlayan Lazaridis, eğitim ve inovasyonu, BlackBerry’yi yaratmasındaki ilham kaynağını ve Türkiye’nin vizyonu konusunda duyduğu heyecanı anlattı.  

Sahip olduğu en değerli varlığın eğitimi olduğunu söyleyen Mike Lazaridis, BlackBerry’yi yaratmasında okul ve üniversite yıllarında son teknolojilerle buluşmasının kendisi için nasıl bir ilham kaynağı olduğuna değindi. Lazaridis araştırmanın ve bilimin; inovasyonun ve ekonomik gelişimin belkemiğini oluşturmadaki önemli rolüne dair görüşlerini paylaştı.  

Türkiye RIM için önemli
Konuşmasında Lazaridis, RIM’in bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik çalışmalarının büyük bir destekçisi olduğunu, 12’si Türkiye’de olmak üzere dünya çapında 600’den fazla üniversite ile ilişkileri olduğunu belirtti. Lazaridis şunları söyledi:

“RIM, Türkiye de dahil olmak üzere, dünya çapındaki çeşitli üniversite ve okullardaki araştırmacıları ve öğrencileri desteklemek amacıyla dikkate değer yatırımlar yapmaktadır. BlackBerry olarak yeni küresel pazarlara girdikçe, yerel akademik kuruluşlar ile yeni ilişkiler kurduk ve bu sayede kablosuz dünya vizyonumuzu gerçekleştirmemize yardım edecek çeşitli araştırma toplulukları oluşturduk. RIM’in akademik kuruluşlarla ilişki içerisinde olmasının en  önemli  sebebi  Türkiye’nin RIM için önemli olmasıdır.”

BlackBerry’nin Türkiye’de, bazıları çok kısa bir süre önce Üniversite Meet up Programı’na katılmış olmakla birlikte, toplamda 12 üniversite ile ilişkisi bulunuyor. Program, Türkiye’nin en üst düzey üniversitelerinde, öğrenciler için çeşitli seminerler, atölye çalışmaları ve etkinlikler aracılığı ile BlackBerry merkezli bir ekosistem yaratmak adına tasarlandı. Amaç BlackBerry tasarım ve geliştirme araçlarını öğrencilere tanıtıp, BlackBerry ekosistemine yeni geliştiriciler katmak.

BlackBerry’nin nasıl yaratıldığına değinen Lazaridis, araştırma üzerine kurulu bir şirket olan RIM’in köklerinin de bilime dayandığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Son on yıldır, akıllı telefon pazarını yaratmak ve yaptığımız her işte bize başarıyı getiren prensiplerimizin her işin merkezinde olmasını sağlamak için çalışıyoruz. BlackBerry, dünyadaki pek çok pazarda bir numaralı akıllı telefon durumunda ve bugün 175 ülkede, 600’den fazla operatör ortağımız ile küresel bir ağa sahibiz. Bugün ayrıca dünya çapında 70 milyondan fazla kullanıcımız var ve Fortune 500 listesinin yüzde 90’ından çoğu müşterilerimiz arasında yer alıyor. Ancak bu kazandıklarımızla yetinmiyoruz. Mobil alandaki inovasyonlara devam ediyoruz. Uygulama ekosistemimiz BlackBerry platformunun nasıl büyümeye ve gelişmeye devam edeceğinin bir örneği.”
Türkiye’de de büyüyen aktif bir uygulama topluluğuna sahip olan BlackBerry’nin toplam 4000 eğitimli geliştiricisi bulunuyor.
 

Tüm profesyonel hayatı boyunca prensipleri üzerine kurulu bir vizyona sahip olduğunu söyleyen Lazaridis, inovasyonun ekonomik gelişimin oksijeni olduğunu ve tüm bunların BlackBerry hikayesinin temelini oluşturduğunu belirtti ve sözlerine “Bu topluluktaki herkesi, gençlerimizi yenilikçi olma konusunda teşvik etmeye çağırıyorum. Gelecek, öğrencilerimizin bugün okullarda öğrendikleri teknolojiler ve araştırma projeleriyle şekillenecektir”” diyerek son verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu