Ana sayfa BT Gündem Lenovo da ayrılan Türk yerine, Çinli Ülke Müdürü atadı

Lenovo da ayrılan Türk yerine, Çinli Ülke Müdürü atadı

149
0

Lenovo Türkiye’nin yeni Ülke Müdürü Weijian Zhou oldu.Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirketlerden birisi daha, ayrılan Türk yöneticisi yerine, kendi ülkesinden bir yabancı atadı. Lenovo Türkiye, eski ülke müdürü Gülfem Çakmakçı’nın yerine Çinli bir yönetici ithal etti.

Weijian Zhou kariyerine ürün müdürü olarak başladı. Kazakistan’da Lenovooperasyonunun kurulması görevini üstlendi. Başarılarının ardından EMEA bölgesinin önemli ülkelerinden Ukrayna’ya 2008 yılında Ülke Müdürü olarak atandı. 2013 yılında Ukrayna ile birlikte REE bölgesindeki ülkelerin Genel Müdürlüğünü de üstlendi.

Ekonomi yüksek lisansı olan Weijian Zhou, University of Cambridge Judge Business School’da çalışmalarına devam etmektedir. Lenovo Türkiye’nin yeni Ülke Müdürü, Rusça ve İngilizce biliyor, yüzmeyi ve tenis oynamayı seviyor.

Weijian Zhou, Lenovo Türkiye ile birlikte Ukrayna, Belarus, Gürcistan, Moldova ve Ermenistan olmak üzere 7 ülkenin Müdürlüğünü üstlenecek.

Türkiye’de faaliyet gösteren Koreli şirketler LG ve Samsung yıllardır ülke müdürü olarak Koreli yönetici çalıştırıyor. Huawei Türkiye’nin başında da Çinli bir yönetici bulunuyor. Türkiye’nin en köklü şirketlerinden, Sonunda TÜRK ibaresi bulunan IBM Türk’ün Ülke Müdürü de yine bir yabancı.