Lenovo gözüne HP’yi kestirdi

Geçtiğimiz mali yılını HP, Dell ve Acer’ın ardından dünyadaki dördüncü büyük PC üreticisi olarak kapatan Lenovo 2011-2012 mali yılında yükseldiği ikincilik koltuğunu daha da ileriye götürerek dünyanın birinci üreticisi olmak istiyor.

Lenovo, elde ettiği yüzde 12,9’luk rekor seviyedeki pazar payı ile Mart 2012’de sona eren dördüncü çeyreği dünyanın en büyük ikinci kişisel bilgisayar (PC) üreticisi olarak kapattı. Hem mevcut pazarlarda hem de yeni pazarlarda hayata geçirdiği yeni stratejileri ile
tüm coğrafya ve farklı müşteri segmentlerinde hızla büyümeye devam ediyor.
Lenovo, PC pazarındaki birincilik hedefi doğrusunda tüm dünyadaki yapılanmasını ve stratejilerini de gözden geçirerek coğrafi verimlilik, maliyet tasarrufu ve müşteri değeri çerçevesinde, dört yeni bölge oluşturdu. Türkiye’nin Rusya’ya bağlı olduğu yeni oluşuma göre oluşturulan yeni bölgeler; Çin, Avrupa/Orta Doğu/Afrika (EMEA), Kuzey Amerika ve Asya Pasifik/Latin Amerika (APLA) oldu. Yeni organizasyon yapısı ile Lenovo’nun başarısındaki sürekliliğin müşterilerine mümkün olduğunca yakın olabilmesi ile bağlantılı olduğu gerçeğinden hareketle oluşturuldu ve şirketin dünya genelindeki stratejisini ileriye taşımak için en güçlü pozisyonda kalmasını sağlamasına yardımcı olacak.

Lenovo Türkiye Genel Müdürü Gülfem Çakmakçı “Lenovo’nun dünya çapındaki başarılı konumunu Türkiye’de de sürdürmek için yeniden yapılanıyoruz, 2012 yılında pazar büyümesinin üstünde bir büyümeyi hedefliyoruz. Hedeflerimizi gerçekleştirmek için Türk tüketicisinin ihtiyaç ve beklentilerine yönelik olarak iş modelimizi yeniden yapılandırmaya başladık. Özel eğitimli satış ekibimiz KOBİ’lerin maliyetlerini verimli kılacak çözümler üreterek, yenilikçi satış stratejileri ile sahada aktif olarak çalışıyor. Geniş ürün portföyümüz, perakende zincirlerimiz, bayi kanalımız ve güvenilir servis alt yapımız ile ülkemizin her noktasına ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi. 2012 yılının Lenovo Türkiye için
sürdürülebilir karlılık stratejisi ile birlikte, büyümenin de yaşanacağı bir yıl olacağını vurgulayan Çakmakçı “En yenilikçi ürünlerimizi tüketicilerle buluşturma öncelikli hedeflerimizden biri olacak. Ayrıca kurumsal tabletler ve Think ailesinin yeni ürünleri ile kurumsal pazardaki gücümüzü koruyacağız ve büyüteceğiz.” dedi.

İŞİ KOLAY DEĞİL

Lenovo yılık ilk çeyreğinde de bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 43’lük bir büyüme ile çeyrek satışlarını 11 milyonun üzerine taşımış olsa da HP’yi yakalaması kolay görünmüyor. HP’nin ilk çeyrek satışları IDC’ye göre toplam 15 milyon 714 bine ulaşırken Lenovo’nun satışları 11 milyon 703 bin seviyesinde.  HP’nin pazar payı yüzde 18’e ulaşmışken Lenovo geçen mali yıldaki yüksek performansına rağmen pazar payını ancak yüzde 13.4’e çıkarmış durumda. HP ABD ve Avrupa pazarlarında payını yükseltirken Lenovo hala Asya/Pasifik bölgesindeki büyük başarısının tadını çıkartıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu