Lenovo gözünü cep telefonuna dikti

IBM PC bölümünü satın aldıktan sonra dünyanın en büyük 3.PC üreticisi haline gelen Lenovo, mobil telefon pazarında da iddialı ilerliyor.Dünyanın en büyük üçüncü kişisel bilgisayar üreticisi Lenovo, mobil telefonların bilgisayarlardan sonra şirketin ikinci en büyük iş alanı haline gelebileceğini açıkladı.

Lenovo’nun Başkan Yardımcısı ve Lenovo Çin’in Genel Müdürü Chen Shaopeng, “Mobil telefon satış hacmimiz ve gelirimiz bir yıl öncesine göre her ay ikiye katlanmaktadır ve umuyoruz ki bu bizim ikinci büyük iş alanımız olacaktır.”dedi. Shaopeng ayrıca Lenovo’nun, Çin’de ikinci çeyrekte en büyük yerel mobil telefon yapımcısı olduğunu ve yabancı markalar da dahil olmak üzere beşinci sırada olduğunu belirtti.

Chen Shaopeng, Lenovo’nun ayrıca yazıcılar ve dijital ürünler gibi diğer alanları da geliştirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Lenovo 30 Eylül’de sona eren 3 aylık dönemde, bir yıl önceye göre yüzde 139’luk bir artış ile 1.4 milyon mobil telefon satışı gerçekleştirdi. New York merkezli Lenovo, mobil telefon gelirinin başta Çin’de olmak üzere, geçen yıla oranla iki katından fazla artarak 142 milyon.-USD seviyesine yükseldiğini belirtti.

Şu anda 378 milyon mobil telefon kullanıcısına sahip olan Çin, bu yılın ilk 9 ayında mobil telefon üretimi ve satışı için 16 şirkete onay verdikten sonra rekabette artış olmuştur.

Lenovo, Hong Kong borsasına yaptığı bir açıklamada ilk yarıda karın, bir yıl önceki 626.9 milyon HK$’ı seviyesinden 711.2 milyon HK$’ı seviyesine yükseldiğini belirtmiştir. Gelir 11.5 milyar HK$’ından 48.1 milyar HK$’ı seviyesine çıkmıştır.

Mayıs 2005’te IBM’in PC bölümünü 1.25 milyar Dolara satın alan Lenovo, üretimi Çin’de daha düşük maliyetlere gerçekleştirmeyi ve satışları genişletmek için gelişmekte olan piyasalardaki tüketicileri ve küçük işyerlerini hedeflemektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.