Lenovo’nun gözü PC liderliğinde

Bilgisayar üreticisi Lenovo Group, dünyanın lider kişisel bilgisayar markasını oluşturmaya yönelik uzun vadeli planının bir parçası olarak, 2006 yılının ilk çeyreğinde firmayla aynı adı taşıyan kişisel bilgisayarlarını Çin dışında da satışa sunmaya başlayacak. Çin’de aldığı kişisel bilgisayar siparişleri ikinci çeyrekte en yakın rakibinin üç katına ulaşan Lenovo, geçtiğimiz günlerde International Business Machines Corp.’un PC ünitesini 1.25 milyar dolar karşılığında satın alarak uluslararası pazarlara da hızlı bir giriş yaptı.
Lenovo IBM’in amiral gemisi niteliğindeki Thinkpad dizüstü bilgisayarlarını yakında Lenovo mağazalarında satışa sunacak. Kısa süre önce gerçekleştirilen şirket satın alımı ile Lenovo, Dell ve Hewlett-Packard’ın ardından dünyanın en büyük üçüncü global PC satıcısı haline geldi.

Lenovo CEO’su Steve Ward, “Lenovo’yu dünya genelinde tanınan bir marka haline getirmek istiyoruz. Lenovo büyük olasılıkla 2010 yılına kadar PC pazarının lideri olacaktır. Ve Lenovo’nun bu hedefe ulaşmak için ihtiyacı olan şey, ürünlerine yeni fonksiyonlar eklemek ve maliyetleri aşağıya çekmek olacaktır.” dedi.

Lenovo gelirlerinin yüzde 1.5’ini araştırmaya harcamakta olup, bu oran endüstrideki standart oranın iki katıdır. Lenovo, Kuzey Carolina ve Pekin’de de araştırma merkezleri kurmayı planlamaktadır.
IBM PC bölümü, maliyet düşürme çabaları sayesinde ilk çeyrek ile Haziran ayı arasında sürpriz bir kar elde etmiştir. Lenovo bu yıl 45.9 milyon dolarlık net kar açıklayarak, IBM ünitesine sahip olmadığı geçen yıla ait 43.3 milyon dolarlık net karın üzerine çıkmıştır.
Ancak maliyetleri azaltmak konusunda daha alınacak mesafe olduğunu kaydeden Ward, “Daha da rekabetçi olabiliriz. Harcamalarımızın gelirlerimize oranı hala olmasını istediğim oranın üzerinde seyretmektedir.” dedi.

IBM’in kişisel bilgisayar bölümü, pazarın yüzde 60’ını kapsayan ürünler üretmekteydi. Bugün ise, yeni ürünlerin eklenmesiyle bu oranın yüzde 90’a çıkması beklenmektedir. Amiral gemisi niteliğindeki Thinkpad dizüstü bilgisayarlar ise küçük işletmelerden büyük ölçekli şirketlere kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.
IBM’in standart siyah Thinkpad’leri kurumsal alanda çalışanlar için büyük önem taşımakla birlikte, Lenovo’nun renkli dizüstü bilgisayarları da doğrudan müşterilere pazarlanmaktadır. Renkli dizüstü bilgisayarlar, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın en büyük ikinci pazarı olan Çin pazarını eline geçirmiş durumdadır. Analistler bu iki iş alanının birbirini başarılı şekilde tamamlayacak gibi göründüğünü söylemektedir.
Endpoint Technologies Associates başkanı Roger Kay, “Ticari şirketlere olabildiğince özel satış yapmak suretiyle, IBM pazara geniş fakat nispeten hafif bir giriş yapmıştır. İki şirket, geçmiş tecrübeleri açısından oldukça farklı olup, fazla çakışma söz konusu değildir.” demektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu