Lenovo PC pazarında pole pozisyonunda

Lenovo PC pazarında yeniliklerini sürdürerek büyüme trendine giriyor. PC pazarının tamamına uçtan uca hitap edecek olan Lenovo, şimdiye kadar hedef pazarı olan kurumsal çözüm ürünlerini çeşitlendirerek KOBİ’lere de en iyi mühendislik ürünleri sunmaya devam edecek. Son kullanıcı pazarı için de ürün çeşitliliğine giden Lenovo, fiyat konusunda agresif politika uygulayarak pazarda lider konuma gelmeyi hedefliyor. Lenovo’nun 2007 staretejilerinin ve gelecek hedeflerinin açıklandığı toplantıda Lenovo Genel Müdürü Ufuk Esin, Index Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ve Boğaziçi Bilgisayar Genel Müdürü Abdullah Tecdelioğlu birer konuşma yaparak, Lenovo’nun pazarda lider konuma geleceğine olan inançlarını belirterek, birlikte büyüme yoluna gideceklerinin mesajlarını verdiler.

Lenovo’nun çözüm ortaklarına da performans ödüllerinin verildiği toplantıda, Lenovo Genel Müdürü Ufuk Esin yaptığı sunumunda 2007 stratejilerini anlatarak, 2006 yılı değerlendirmesi yaptı. Esin, 2007 yılında iki önemli açılımlarının olacağını altını çizerek, son kullanıcı pazarında iddialı ürünlerle yer alacaklarını ve fiyat konusunda agresif bir politika izleyerek pazarda lider konumu hedeflediklerini kaydetti. Ufuk Esin, 2006 yılında Lenovo’nun Çin’deki pazar payını yüzde 39 olarak açıkladı ve oradaki üstün teknoloji ve avantajları Türkiye pazarında da yakalayacaklarını belirtti. Ayrıca 2006 yılı içerisinde 299 ödül aldıklarını kaydeden Esin; en prestijli tasarım ödülüne layık görüldükleri gibi araştırma grubu Gartner’ın son raporunda da lider ve vizyoner markalar arasında 1 numaraya yerleştiklerini açıkladı. Ufuk Esin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Pazarda lider konuma gelmek için yapılanma ve stratejilerimizi tamamladık. 2007 stratejilerimiz içinde endüstrinin üzerinde büyümek için en iyi mühendislik ürünlerinde maliyet avantajı sağlayacağız. Tedarik zincirimizi çok daha etkin hale getirerek, iş ortaklarımızla hep beraber büyüyeceğiz. Marka faaliyetlerine yapacağımız yatırımlarla da Lenovo’yu dünyanın en iyi markaları arasında en üstlere taşıyacağız. Önümüzdeki günlerde ise Lenovo, prestij ürünleriyle sıra dışı ülkeler için sıra dışı ürünler üreterek adından çok söz ettirecek.”

Tasarım ve kalite odaklı, müşteri memnuniyeti yüksek ürünler ile dünya pazarında liderlik hedefleyen Lenovo, IBM Kişisel Bilgisayar Bölümü’nü 2005 yılında satın alması ile daha da güçlenmiş ve dünyanın 3 büyük kişisel bilgisayar üreticisi arasında yerini almıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu