Lenovo ve EMC KOBİ’ler için güçlerini birleştirdi

Dünyanın en büyük ikinci PC üreticisi Lenovo, yine dünyanın sunucu ve bulut bilişim lideri EMC ile 2012’nin en büyük işbirliğine imza attı. Bu yeni ortaklık kapsamında iki şirket, ürün geliştirme becerilerini sunucu ve depolama pazarında da kanıtlayacak. Aynı zamanda bu ortaklık, Lenovo ve EMC’nin bulut bilişimi ve depolama dünyasındaki inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarının da hızlanmasını sağlayacak.

SUNUCU TEKNOLOJİLERİ GELİŞTİRİLECEK
İşbirliği kapsamında yüksek teknolojide ürünler ve çözümler üretilmesi hedefleniyor. İlk olarak endüstri segmentinde, Lenovo’nun kabiliyetine ivme katacak ve onu genişletecek bir sunucu teknolojisi geliştirilmesi planlanıyor. Bu sunucular, Lenovo tarafından ve seçilen EMC depolama sistemlerine bağlı olarak zaman içerisinde pazara sunulacak.

Ortaklıkla birlikte atılacak adımlar bununla sınırlı değil. İşbirliği kapsamında Lenovo’nun EMC’nin endüstriye yön veren ağ depolama çözümlerini, önce Çin’de, ardından sunucu pazarındaki trendlere paralel olarak diğer küresel pazarlarda satışa çıkarması hedefleniyor.

Ortaklık kapsamında ayrıca, Lenovo ve EMC’nin hissedar olduğu yeni bir şirket kurulması hedefleniyor. Özellikle KOBİ’lere ürün ve hizmet sunacak bu girişimin adı henüz belli değil.
 

“PC-PLUS STRATEJİMİZİN DEVAMLILIĞI SAĞLANACAK”

Lenovo CEO’su Yuanqing Yang imzalanan bu işbirliğiyle ilgili olarak, “Pazar lideri EMC ile yaptığımız bu ortaklık çalışmalarımızı olumlu etkileyecek. Bu ortaklık, PC-plus olarak adlandırdığımız dönemde lider olma yönünde attığımız önemli bir adım” diye konuştu. Yang sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu iş ortaklığı, PC pazarındaki liderliğimizin sunucu ve depolama alanlarına da yansımasını sağlayacak. Uzun dönemde EMC’nin PC plus stratejimiz için mükemmel bir ortak olduğunu düşünüyoruz.”

“ÇİN’DE LENOVO İLE AKTİF OLACAĞIZ”
EMC CEO’su Joe Tucci ise ortaklıkla ilgili şöyle konuştu: “Lenovo’yla ilişkimiz EMC’nin en çok önemsediği pazarların başında gelen Çin’deki varlığını geliştirmesini sağlayacak. Aynı şekilde bu başarıyı dünyanın diğer bölgelerine de Lenovo’yla birlikte taşımayı hedefliyoruz. Lenovo’nun PC teknolojilerindeki liderliği ve uzmanlığı bizim için önem taşıyor. Aynı zamanda markanın farklı pazar segmentlerine uygun olarak sergilediği satış ve pazarlama yeteneği de EMC açısından önemli. Birleştirdiğimiz enerjilerimizi, endüstriye yön veren depolama ve sunucu çözümlerimizin daha geniş müşteri kitlelerine ulaştırmak için kullanacağız. Bu nedenle Lenovo ile ortaklığımız bizi heyecanlandırıyor.”
 

ÇOĞUNLUK HİSSE LENOVO’NUN

Bu iş ortaklığına EMC, ürün ve aktif mal varlığıyla katkı sağlarken, Lenovo da sürece mali katkı sağlayacak. Ortaklıkta Lenovo çoğunluk hissenin de sahibi olacak. Bağımsız operasyonlardan iş ortaklığına geçiş sürecinde, müşterilerin mağdur olmaması için, hizmet sunumu, ürün dağıtımı ve garanti süreçlerinde hiçbir kesinti yaşanmayacak. İş ortaklığının, kanuni uygulamaların tamamlanmasının ardından, 2012 yılının sonunda aktif olması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu