Linux’ta Latin rüzgarı

Venezüella, Latin Amerika’da kamu yönetimini Linux’a geçirmeye karar veren ülkeler arasına katıldı. Devlet Başkanı Chavez, kamu kurumlarına Linux’a geçiş için üç ay içinde ulusal bir plan hazırlamaları ve iki yıl içinde de geçişi tamamlamaları direktifini verdi. Latin Amerika’nın radikal çocuğu, Venezuella’nın Devlet Başkanı Chavez, konuyla ilgili kamu kuruluşlarına kamu yönetiminin tamamının iki yıl içinde Linux açık kaynak işletim sistemine geçmesi doğrultusunda direktif verdi. Chavez, geçiş sürecinin sorunsuz yaşanması için Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın ulusal bir plan hazırlamasını istedi. Venezüella, Latin Amerika’da Linux’a geçmeye karar veren en son ülke oldu.

2004 yılının sonunda ülkesinin kamu kuruluşlarındaki bütün bilgi işlem altyapılarının Linux’a geçirilmesi gerektiği yönünde görüş belirten Chavez, gecikmenin kamu yönetimine her gün yeni mali yükler getirdiğini savunarak, ulusal planın üç ay içinde hazırlanması gerektiğini belirtti.

Chavez’in direktifi doğrultusunda hazırlanacak üç aylık planda, bütün bakanlıkların teknolojik gereksinimlerini, personellerini geçiş konusunda nasıl eğitecekleri ve sistemlerini açık sistemlere nasıl geçirecekleri konularında ayrıntılı açıklamalar bulunacak.

Brezilya, Arjantin, Şili ve Küba’nın ardından Venezüella’nın Linux’a geçeceğini açıklaması, Latin Amerika’nın çok büyük bir kısmının açık kaynak yazılımları dünyasına destek verdiğini gösteriyor. Söz konusu ülkeler, Linux’a geçerek yazılım lisanslarından tasarruf etmeyi hedefliyorlar. Resmi rakamlara göre Venezüella, 2004 yılında işletim sistemi lisanslarına 7.4 milyon dolar lisans ücreti ödedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.