Ana sayfa BT Gündem Logo krizden çıkış formülünü buldu

Logo krizden çıkış formülünü buldu

163
0

LOGO, 2009 finansal sonuçları ile 2010 yılına ait proje ve hedeflerini paylaşmak için basın ve finans dünyasından katılımcıların yeraldığı bir sohbet toplantısı düzenledi. LOGO İcra Kurulu Başkanı Ali Güven ve Mali ve Hukuki İşlerden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Gülnur Anlaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, LOGO’nun gerçekleştirdiği stratejik iş birlikleri ve projeleri hakkında da bilgi verildi. Toplantıda global piyasa etkisi sebebiyle Türkiye ekonomisinde 2009 yılında yaşanan daralma ve olumsuz piyasa koşullarından tüm sektörlerin olduğu gibi yazılım sektörünün de etkilendiği belirtildi. Krizde öncelikle durdurulan harcamaların başında bilişim ve yazılım harcamalarının geldiği belirtilerek, tüm bu olumsuz koşullar nedeniyle satış gelirlerinde istenen ivmenin yakalanamadığı ifade edildi. 2009’un dördüncü çeyreğinde imalat sanayi başta olmak üzere, birçok daralan sektörde büyümenin yeniden başlamasına LOGO olarak satış ve siparişlerdeki artışlar ile tanık olunduğu belirtildi. LOGO satış gelirlerinin 2009’un üçüncü çeyreğinde 2008’e göre %31, dördüncü çeyreğinde %14 büyüdüğünün altı çizildi.

2009 yılında LOGO’nun likiditesini koruyarak, nakit akışını etkileyebilecek tüm olumsuz koşullara karşı önemli tedbirler aldığı vurgulandı. Şirketin nakit yaratımında bir önceki dönemlerdeki gücünü koruduğu dikkat çekti. Aynı zamanda LOGO, bu dönemde iş süreçlerini ve maliyetlerini de yeniden yapılandırdı.

İşletmelerin verimliliklerini artırıcı bilişim çözümleri sunan LOGO, KOBİ’lere ulaşmakta en önemli adım konumunda. KOBİ’lerin teknolojiyi satın alma ve kullanmalarını kolaylaştırmak amacıyla çeşitli iş birlikleri gerçekleştiren LOGO, 2010 yılında önemli stratejik iş birliklerine de imza atıyor. Turkcell, TTNET başta olmak üzere önemli projelerini arka arkaya duyuruyor.

Yurtdışı pazar geliştirme çalışmalarına da hız veren LOGO, 2010 başında İran’ın en önemli teknoloji gruplarından Nafis Holding ile geliştirilen iş birliğinin benzerlerini farklı ülkeler için de gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Satış Gelirleri

LOGO’nun konsolide net satış gelirleri 2009 yılında toplam 13.975.138 TL (2008: 21.965.352 TL) olarak gerçekleşmişti. Yurtiçi ve yurtdışı pazar koşullarına paralel olarak satışlar geçen seneye göre küçülmekle birlikte satış gelirleri yılın üçüncü çeyreğinden itibaren 2008’e göre artma sürecine girerek, 2009’un üçüncü çeyreğinde 2008’e göre %31, dördüncü çeyreğinde %14 büyüdü. Dolayısıyla, 2008 senesinin son çeyreğinde başlayan global krizin 2009’un ikinci yarısı itibarıyla düzelme sürecine girdiği satışlar ve siparişler bazında görülüyor. Orta ölçekli firmalara yönelik ürün satışları %10, proje grubu satışları %67 büyüme gösterdi. Genel olarak sektörde, büyük ve orta ölçekli firmalara yönelik ürün satışları bir önceki yıl seviyelerine yakın gelişirken özellikle küçük boy işletmelere yönelik ürünlerde ve yurtdışı satışlarında önemli düşüşler yaşandı.

2009 yılında olumlu bir gelişme olarak 2007 yılı sonunda başlayan ve LOGO lisans sahiplerine bir çeşit sigorta niteliğinde olan ve periyodik gelir kalemi olan LEM satışları 1.084.666 TL’e (2008: 250.869 TL) ulaştı. LOGO’nun toplam periyodik gelirleri 2009 yılında %23 büyümüş ve toplam satışları içindeki payı %7’den %13’e çıktı.