Logo’da gelirler yüzde 48 artışla tarihi seviyele ulaştı

Logo yazılım 2016 yılına ilişkin finansal verilerini açıkladı. Şirketin gelirleri yıl bazında yüzde 48 artış göstererek tarihin en yüksek seviyesine ulaştı.Uygulama yazılımları pazarının öncü markalarından Logo Yazılım’ın FAVÖK’ü (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr), yüksek kârlılığın etkisiyle %60 artış göstererek 86 milyon TL oldu. Net kârını %14’lük artışla 45 milyon TL’ye çıkaran Logo, geçtiğimiz yıl satın aldığı Romanya’da yerleşik Total Soft şirketi hariç, %27 seviyesinde gelir büyümesi gerçekleştirdi. Ar-Ge’ye büyük önem veren Logo’nun bu alandaki yatırımlarının toplam gelirlerine oranı ise %35 seviyesinde oldu.
2016’da hedeflerini iki kez yukarı yönde revize ettiklerini, buna rağmen yılı hedefler doğrultusunda tamamladıklarını belirten Logo Yazılım İcra Kurulu Başkanı M. Buğra Koyuncu, “Gelirlerimiz son 5 yılda 6 katına çıktı ve kârlılığımız çok daha fazla arttı. Bu başarıyı, uyum içinde çalışan birimlerimizle, kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını doğru tespit ederek inovatif çözümler üretmemize borçluyuz. 800’den fazla iş ortağımız ve 5.000 kişinin üzerindeki ekosistemimizle, Türkiye’nin hemen her noktasındaki KOBİ’lere dokunabilmek, en önemli gücümüz.” dedi.
Kullanıcıları daha ileri teknolojilere ve yeni ürünlere adapte etmeyi hedeflediklerini belirten Koyuncu, sözlerini, “Bu kapsamda, kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkaran 3 Serisi ürünlerimizi pazara sunduk. Yine geçen yıl lansmanı yapılan, hibrit altyapı üzerinde çalışan yeni nesil ürünlerimiz, Ar-Ge ve inovasyon stratejimizin bir parçası olarak kullanıma sunuldu. Satın alınan yeni ürünlerin geliştirilmesi ve Logo ekosistemine entegre edilmesi için, ArGe yatırımlarını hızla hayata geçirdik. 2015’te satın alıp 2016’da olgunlaştırdığımız CRM, iş akışı, tedarik zinciri yönetimi gibi tamamlayıcı ürünlerimizin, önümüzdeki yıllarda yoğun talep göreceğine inanıyoruz. Ayrıca, 2016’da yeni bir ortaklığa imza atarak, ticari bilgi platformu FIGO’yu kurduk. Amacımız, Türkiye’deki şirketlerin; risk değerlendirmesi, sigorta, finansman ve tahsilat gibi ticari faaliyetlerini kolaylaştırmayı öngören katma değerli hizmetlere erişimini sağlamak.” diye sürdürdü.
Hedef, bölgesel güç olmak…
Logo Yazılım, bölgesel güç olmak hedefiyle 2016 yılında, Romanya’nın lider kurumsal uygulama yazılımları firması Total Soft’u 30 milyon Euro bedelle bünyesine katarak, yüksek büyüme potansiyeline sahip Romanya pazarında önemli fırsatlar yakaladı. Gelirlerinin yaklaşık %25’ini diğer Avrupa ülkelerine ihraç eden Total Soft, Logo için Avrupa’ya açılan bir kapı niteliği taşıyor. Öte yandan şirketin GSF Software Labs LLC ile yaptığı ortaklık Hindistan’da faaliyet gösterecek bir yazılım firmasının kurulması çalışmalarını tamamladı. Geçtiğimiz yıl, Logo’nun ortaklık yapısını ilgilendiren çok önemli bir gelişme yaşandığını da belirten Koyuncu, “Operasyonel başarılarımızın yanı sıra, Kasım ayında nitelikli kurumsal yatırımcılara yapılan hisse satışıyla, halka açıklık oranımız %25’ten %61’e yükseldi. Hisselerin %85’ten fazlasını yabancı yatırımcılar satın aldı. Dünyanın en büyük ve önemli yabancı kurumsal yatırımcılarının hissedarımız olması, başarımızın global açıdan tescillenmesi anlamına geliyor.” dedi.
Logo Yazılım

Seçilmiş Finansal Göstergeler

  31.12.2016 31.12.2015 Değişim
Net Satış Gelirleri 190.374.106 TL 128.777.388 TL %47,83
FAVÖK 86.110.247 TL 53.706.007 TL %60,34
Dönem Kârı 45.339.470 TL 39.894.791 TL %13,65
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu