Ana sayfa BT Gündem Lotus “Bulut Bilişimi”nde yeni açılımlar yaratıyor

Lotus “Bulut Bilişimi”nde yeni açılımlar yaratıyor

113
0

IBM, Yazılım Grubu markaları ile firmaların gelecekte nasıl çalışması gerektiğini belirliyor. Her yıl dünyada büyük beğeniyle takip edilen Lotusphere Konferansı bu yıl ikinci defa İstanbul’da tek günlük bir toplantı olarak düzenlendi. IBM yetkilileri, çözüm ortakları ve Lotus profesyonellerinin bir araya geldiği toplantıda, topluluğun gücünden ve firmaların düşündüğünün aksine bu gücün çok yakında iş yapış şekillerini değiştireceğinden bahsedildi. Oturumlardaki açıklamalar özellikle iki konu etrafında toplandı. Bunlardan birincisi değişen iş yapış şekilleri ve Lotus ürünlerinin buradaki duruşuydu. Günümüzde tüm dünyada 80 milyonun üzerinde mobil cihazdan Lotus mail çözümleri kullanılıyor. Bu sayının yakın zamanda katlanarak artması bekleniyor. Üzerinde durulan bir diğer konu ise KOBİ’lerin IT sorunları olarak göze çarptı. Dünyanın en büyük 100 şirketinin yarıdan fazlası tarafından tercih edilen ve en çok kar eden beş şirketten dördü tarafından kullanılan Lotus, bu konuda geliştirdiği çözümlerle sadece büyük ölçekli firmalara değil, KOBİ’lere de çözüm sunduğunu yüzlerce katılımcıyla paylaştı.

Konferansın açılış konuşmasını da gerçekleştiren IBM Türk Lotus Satış Yöneticisi Ülkü Ceylan Lotus’un Türkiye’deki stratejisiyle alakalı şunları belirtti: “Türkiye IBM tarafından gelişmekte olan pazarların arasında yer alıyor. İçinde bulunduğumuz bölgenin itici gücü olarak iş yapış şekillerimizi geleceğin trendlerine göre ayarlamalı, bugün seçtiğimiz stratejinin firmamızın beş yıl sonrasını da etkileyeceğini bilmeliyiz”

IBM Tüm Ülkeler Lotus İşbirliği Çözümleri Satış Direktörü Michael Garbett, Orlando’da gerçekleştirilen Lotusphere’de anlatılan önemli başlıkları aktarırken şu açıklamaları yaptı, “Daralan ekonomiyle birlikte şirketlerin geleneksel yöntemlerden uzaklaşıp IT yatırımlarında yeni yöntemlere yöneldiklerini görüyoruz. Başarılı firmalar şu andaki duruma bir fırsat gözüyle bakıyor. Bu dönemde sadece ofis içindeki çözümler değil, ofis dışından alınan servisler de büyük önem taşımaya başladı.”

Orta ve Doğu Avrupa Lotus Mesajlaşma ve İşbirliği Yöneticisi Uffe Sorensen ise 145 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan Lotus Notes ve Domino’nun web 2.0’ın iş yapış şekillerine yapacağı etki üzerinde durdu. Sorensen, “Gelişen teknolojiyle birlikte firmaların işleyişleri de değişiyor. Özellikle kullanıcıların yarattığı içerik büyük önem taşımaya başladı. Şirketler tam da bu yüzden iş birliği araçlarına giderek daha fazla önem veriyor. Çalışanlar nerede olursa olsun, bu araçlar sayesinde kurumlarına katkı sağlayabiliyor” dedi.

IBM Lotus Orta ve Doğu Avrupa Kanal Geliştirme Lideri Oskar Laufer ise gerçekleştirdiği sunumunda KOBİ’lere yönelik IBM çözümlerinden bahsetti. Laufer, “Artık küçük ölçekli firmalar da büyük ölçekli firmalarla aynı IT sorunlarını yaşıyor. Onlar da spam, virüs, kısıtlı IT bütçesi gibi konularla baş etmek zorunda. Tam da bu yüzden Türkçe dil desteği de bulunan Lotus Foundations gibi çözümler ön plana çıkıyor. Şirketler yaptıkları yatırımların basit, ekonomik ve güvenilir olmasını istiyor. Lotus ürün grubu bütün bunları sağlıyor” dedi.