Ana sayfa BT Gündem Lotus Notes her webi cebe sokuyor

Lotus Notes her webi cebe sokuyor

90
0

Özellikle mobil cihazlar için uyarlanan ve iPhone dahil birçok model cep telefonu ile uyumlu Lotus Notes ve Domino 8.5.1, çalışanların daha verimli bir biçimde ofis dışında da aktif olmalarına olanak sağlıyor. Lotus’un en son sürümünde iPhone üzerinden mail kontrol edilebilirken, beta sürümü tanıtılan 8.5.1 ile internete bağlı olunmadan da Lotus Notes kayıtlı kişilerine ulaşılabiliyor. Exchange ActiveSync adı verilen destek sayesinde, mobil cihazlar üzerinden Lotus Notes kullanıcıları takvim ve kontak kişilerini bilgisayarlarıyla senkronize edebiliyor, internete bağlı olmadan da değişiklikler yapabiliyor. Böylece kullanıcılar IBM’in ‘akıllı dünya’ stratejisine entegre olmuş oluyor. Çoğu firma için giderek daha da önem kazanan mobil mesajlaşma hizmetleri de bu sürüm ile çok daha kolay bir hal aldı. Aralarında iPhone’un da bulunduğu birçok akıllı telefon modeli, yeni sürümle beraber daha aktif bir biçimde işbirliğine destek verecek.

IBM, bu sürümü yüzlerce blog ve sosyal ağ sitelerinden gelen öneriler ışığında hazırladı. Yüzlerce öneriyi süzgeçinden geçiren firma, daha akıllı çalışmak isteyen bu kişilerin isteklerine kulak verdi ve değişiklikleri hayata geçirdi. Artık kullanıcılar daha az zamanda daha çok kontak ismini inceleyebilecek ve takvimlerine ulaşabilecek. Bunun yanında 8.5.1 sürümünde Lotus, bir de Lotus Symphony 1.3 eklentisini entegre etti. Böylece çalışanlar mobil cihazlarından ofiste kullanılan birçok dosyayı açabilecek.

Konu hakkında yorum yapan IBM Lotus Ürün Yöneticisi Ülkü Ceylan şunları belirtti; “Lotus Notes, özellikle yeni çıkan Notes Traveler sürümü ile beraber daha akıllı çalışmak isteyen firmalara ve çalışanlara sunuldu. Nokia ve Samsung’la tamamlanan çalışmalarla beraber şu anda dünya üzerinde Lotus Notes ve Domino 8.5.1 çözümünü kullanabilen bir milyarın üzerinde akıllı mobil cihaz bulunuyor. Teknolojideki gelişmeler göz önüne alındığında ofis dışında giderek daha çok zaman geçiren çalışanlar, bu çözüm sayesinde müşterilerinin yanında ya da yolculuk sırasında daha iş yerindeki konforu bulabiliyor”