Mali Suçlarla mücadele için yeni yazılım

Mali suçlar; suçluları tespit edip durdurmakta hızın ve verimli çalışmanın önemli olduğu bankacılık, sigorta, kamu ve sağlık gibi sektörlerde güncelliğini korumaya devam ediyor. SAS® Enterprise Case Management’ın (Kurumsal Vaka Yönetimi) son sürümü daha fazla güç, esneklik ve görev otomasyonu sunarak, BT desteğine ve zamana bağlı kalmaksızın dolandırıcılık incelemelerine hız kazandırıyor. SAS Enterprise Financial Crimes Framework’ün (Kurumsal Finans Suçları Çerçevesi) bir bileşeni olan Kurumsal Vaka Yönetimi çözümü, süreçleri ve incelemeleri daha etkin bir hale getirerek; giderleri azaltıyor ve dolandırıcılığa karşı daha yüksek koruma sağlıyor.

“Günümüzde lider vaka yönetimi teknolojileri, risk yönetimine katkıda bulunmanın yanı sıra, politikalarını operasyonel performansla birleştirmekte, işletme giderlerini azaltmakta ve hatta iş hacmini büyütmekte kurumlara yardımcı olabiliyor.” diyen TowerGroup Kıdemli Araştırma Direktörü Rodney Nelsestuen, şöyle devam ediyor: “Mali suç vakalarının yönetiminin zamana duyarlı, kritik operasyonlar olduğu ve otomasyonun farklı aşamalarında olan organizasyonları kolayca bunaltabileceği göz önünde bulundurulursa; vaka yönetimi çözümlerinin; denetimcilere, vakaları etkin bir biçimde ele alabilecekleri, uygun yöntemler sağlamaları gerekiyor.”

SAS çözümleri tüm dünyada her geçen gün daha çok tercih ediliyor. Son olarak, toplam 157,2 milyar dolardan fazla varlığıyla ABD’nin en büyük finansal holding şirketlerinden biri olan BB&T, risk yönetimi sürecini geliştirmek için SAS Enterprise Case Management çözümünü kendi bünyesine entegre etti.

Yeni SAS Enterprise Case Management çözümü, versiyonlama, sosyal ağ analizi entegrasyonu, web servisi arama ve etkinlik bildirimi gibi ek özellikleri de içeriyor. Versiyonlama sayesinde denetimciler, vakada değişiklik yapıldığında önceki versiyonlara göre farklı olan noktaları anlık olarak ve kolaylıkla görebiliyor. Böylelikle versiyonlar arasında manuel geçiş yapmaktan ziyade zaman tasarrufu sağlayan denetimciler ayrıca, telefon numarası, e-posta adresi gibi kilit değişikliklerin kolayca izini sürebiliyor.

Sosyal ağ analizinin fonksiyonları ile görüntüleme özelliğini kullanan SAS Enterprise Case Management, vakayla ilgili olan kişilerin ağını kolaylıkla görüntülerken, kullanıcılara çok daha zengin bilgi akışı sağlıyor ve müşterinin daha bütünsel bir görüntüsünü sunuyor. Otomatik ağ görüntüleme, denetimcilerin birden fazla ürün grubunda ya da organize suç halkalarındaki olası suçlara yönelik uyarıları daha iyi kavramalarını sağlarken, normalde kolaylıkla atlanabilecek ve daha büyük bir vakayı aydınlatabilecek kritik detayları gün yüzüne çıkarıyor.

Çözümün yeni etkinlik bildirim özelliği, vaka değişikliklerini e-posta ya da kısa mesaj ile sahadaki denetimcilere bildiriyor. Böylelikle denetimcilerin gelişmelerden haberdar olmalarını ve doğru bilgilere odaklanmalarını sağlıyor. Web servisi ile veritabanını otomatik olarak tarayan SAS Enterprise Case Management, kişilerin kopyalanıp taklit edilmesine ve aynı kişi isimlerinin oluşmasına karşı önlem alarak, soruşturmalarda etkinliği ve doğruluğu artırıyor.

Sahtekarlık kayıpları gibi konularda mali raporlama bilgileri sağlayan, soruşturmaların belgelendirilmesinin bel kemiği niteliğindeki vaka yönetimi, devlet teşkilatlarına yönelik denetleme belgesi hazırlamakta birincil kaynak olarak kullanılıyor. Ayrıca soruşturma sürecindeki vakaların düzeni de, gelecekteki kontroller ile kuruluşun toplam operasyonel etkinliğinin geliştirilmesinde kritik önem arz ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu