MASAK dört kripto borsasına 18 milyon 800 bin lira idari para cezası kesti

Mali Suçları Araştırma Kurulu ( MASAK ), 1 Mayıs 2021'den itibaren 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yükümlü olarak belirlenen Bitçi, Icrypex, Paribu ve BTC Turk'e ceza yağdırdı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu ( MASAK ), 1 Mayıs 2021’den itibaren 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yükümlü olarak belirlenen Paribu,Bitçi, Icrypex ve BTC Turk’e ceza yağdırdı.

MASAK tarafından söz konusu hükümler kapsamında denetimler gerçekleştirildi. Bitci Teknoloji AŞ, Icrypex Bilişim AŞ, Paribu Teknoloji AŞ ve BTC Türk nezdinde 2021’de yapılan yükümlülük ihlallerine ilişkin olarak, 2022’de söz konusu hizmet sağlayıcılarına idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

En büyük ceza Paribu’ya

Bu kapsamda, Paribu Teknoloji AŞ’ye 8 milyon lira, Bitci Teknoloji AŞ’ye 4 milyon 250 bin lira, Icrypex Bilişim AŞ’ye 4 milyon 100 bin lira,  BTC Türk’e 2 milyon 450 bin lira olmak üzere toplam 18 milyon 800 bin lira idari para cezası uygulandı.

Binance, yeni yıl öncesinde Kanada ve Bahreyn'de düzenleyici onayları aldıBinance da ceza almıştı

Aralık ayında da MASAK, aynı kapsamda yaptığı denetimler neticesinde Binance’a da 8 milyon lira tutarında idari para cezası kesmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu