Ana sayfa BT Gündem Master mülakatlarını hocalar değil bilgisayar yazılımı yaptı

Master mülakatlarını hocalar değil bilgisayar yazılımı yaptı

110
0

İşe alım uzmanları için geliştirilen, yapay zekalı mülakat asistanı, üniversitelerden ilgi gördü. Web üzerinde mülakat yapan yazılım “HRbot” dünyadaki ilk uygulama. HRbot, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Güz 2009 mülakatlarında test amaçlı kullanıldı.İşe Alım ve 360 derece performans değerlendirme mülakatları için tasarlanan HRbot, Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans Programı mülakatlarına göre uyarlandı.

Yüksek Lisans mülakatlarında, Yazılım Mühendisliği Programı Öğretim Üyeleri, başvuran tüm adaylarla görüşmeleri yapıyor. Seçilen adaylar Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Kurulu kararı ile Fen Bilimleri Enstitüsü’ne öneriliyor. HRbot, ilk defa bu yıl Boğaziçi Ü. Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Güz 2009 dönemi başvurularında test amaçlı kullanıldı.

Öğrenci Adayları için yüz yüze görüşme öncesi simülasyon niteliği de taşıyan mülakatta, HRbot adaydan aldığı yanıta göre sorularını belirledi ve adayların yanıtlarını düzenli bir rapor haline getirdi.

Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Koordinatörü Prof. Dr. M. Ufuk Çağlayan; “Öğrenci adayları ile HRbot aracılığıyla yapılan görüşmelerin detaylı bir rapor halinde elektronik ortamda olması, kısa sürede daha fazla Öğrenci Adayını tanımamızı önemli ölçüde kolaylaştırdı” dedi.

HiperaktİK Kurucu Ortağı Tuğba Avcı; “Görüşmeler için 500’ün üzerinde soru hazırlandı. Bu sorulardan, Öğrenci Adayının verdiği yanıtlara göre yaklaşık 30 soru çıkıyor. Adaylar istediği yer ve zamanda yaklaşık 15-25 dakika arasında, internet üzerinden mülakatlarını tamamladı. Yüz yüze görüşme öncesi mülakat heyecanını da bastıran adayların %80’i görüşme sonunda kendilerini iyi ifade ettiklerini belirtti. Çünkü; HRbot elemek için değil tanımak için tasarlandı ”dedi.

HRbot, tıpkı bir insan gibi diyalog kurarak adaydan aldığı yanıta göre yeni sorusunu belirliyor. Her soruya belirlenmiş süre içinde yanıt verilmesi gerekiyor. Böylece, gerçek bir mülakatta olduğu gibi adayın kendini doğru ve kendi cümleleri ile ifade etmesini sağlıyor. Görüşme sonucunda kapsamlı görüşme raporları veriyor. Görüşme boyunca aldığı yanıtları, mülakat raporu haline getiren HRbot, süreci elektronik ortamda kaydediyor. Böylece görüşme yapılan tüm adayların form ve raporları arasında arama, filtreleme gibi işlemler yapılabiliyor.
HiperaktİK Hakkında: Sektörün en değerli kaynağı olan İnsan’a seçme ve yerleştirme danışmanlığından daha farklı ve hızlı çözümler üretebilmek amacıyla yola çıktı. Bu amaçla Bilgi ve Telekomünikasyon Teknolojileri Sektörü’nde uzun yıllar emek vermiş, sektör dinamiklerini bilen BT ve İK uzmanları tarafından 2008 yılında kuruldu. HiperaktİK, sahip olduğu birikimini İnsan kaynakları alanında uzman ve yöneticilerle paylaşırken, kendini İK departmanlarının sağ kolu olarak konumlandırdı.

HRbot Hakkında: Türkiye’de ilk ticari “bot” uygulamasını geliştiren Botego’nun dil tanıma sistemini kullanılan HRbot, HiperaktİK danışmanlarınca kurgulanan bir algoritma ile yetkinlik bazlı mülakat yapabilen akıllı bir mülakat botuna dönüştürüldü. Bir işe alım mülakatında ortalama 40 soru soran HRbot, adayın deneyim, pozisyon, eğitim bilgilerine göre 3.000’in üzerinde soru bulunan bir veritabanından sorularını seçiyor. Mülakat, adayın deneyimine bağlı olarak gerçek hayatta olduğu gibi 15 dk ile 45 dk arasında sürüyor. Bir günde binlerce görüşme yapabiliyor.

HRbot tıpkı bir insan gibi diyalog kurarak gerçek yetkinlik mülakatlarını simüle ediyor. Böylece, adayın kendini daha rahat ve doğru bir şekilde ifade etmesi sağlıyor. Kapsamlı görüşme raporları verebiliyor. Ancak, her durumda bu raporları inceleyip doğru adayı seçecek “insana” ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle geliştiricileri tarafından, “İK’cıların yapay zekalı asistanı” olarak tanımlanıyor.