Ana sayfa BT Gündem Mavidiş zincirlerini kırıyor

Mavidiş zincirlerini kırıyor

111
0

Kişisel Alan Ağları için geliştirilen ama kısa sürede yaygınlaşan Bluetooth teknoloji 2006 sonunda 1 milyar cihaz ve genişleyen kapsama alanı ile zincirlerini kırıyor.Bluetooth Special Interest Group (SIG), tarihi 10. yüzyıla dayanan, bugün kablosuz hayatımızda bir devrim yaratan ve geleceğin teknolojisi olan Bluetooth teknolojisi ile ilgili çalışmaları kapsamındaki yeniliklerini tanıttı. Mobicom Türkiye ve Jabra Türkiye’nin desteğiyle düzenlenen toplantıda, en son Bluetooth teknolojili ev, ofis ve oyun aksesuarları ilk kez görücüye çıkarıldı.

Bluetooth SIG Temsilcisi Danny Devriendt “2005 sonunda 500 milyondan fazla ürünü kapsayan Bluetooth cihazlarının kurulum bazının, 2006 sonunda 1 milyarı aşarak dünya çapında geliştiriciler, ürün imalatçıları ve tüketiciler için kanıtlanmış tek seçenek haline geleceğini tahmin ediyoruz” dedi. Devriendt kişisel alan ağları için kullanılmaya başlayan ancak iş uygulamalarında da kendine yeni sahalar bulmaya başlayan teknolojinin özellike UPS ve FEDEX gibi kurye şirketlerinde vazgeçilmez çözüm olduğunu vurguladı. Avrupa’da bilinirliği çok daha fazla olan teknolojinin Asya Pasifik ve ABD’de farkındalık yaratamamasının sebebi ise GSM teknolojisi ile bağlantılı olarak ortaya çıkması olarak gösterildi.
Parrot Türkiye Temsilcisi – Mobicom Genel Müdürü Mehmet Mahruki “Türkiye’de Parrot: Bluetooth’u aracınızdan hayatınıza taşıyor” başlıklı sunumuyla, Bluetooth® teknolojisinin dünya liderlerinden Parrot’ın iletişimde çığır açan ürünleri ve teknolojileri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Mahruki, araba kullanırken telefona hiç dokunmadan konuşma özgürlüğü yaşatan Bluetooth araç kiti Parrot’ı Türk tüketicisiyle ilk kez geçtiğimiz yıl tanıştırdıklarını hatırlatırken “Mobicom olarak, Bluetooth araç kitleriyle mobil teknoloji pazarına yön veren dünya lideri Parrot’ı Türkiye’de temsil etmekten mutluluk duyuyoruz. Amacımız; Türk toplumuna trafikte güvenli sürüş ve yeni teknolojilerden maksimum fayda sağlayabilme noktasında kılavuzluk edebilmek. Bu yüzden Parrot’ı sadece bir araç kiti olarak değil, tüketicimizin hayatının vazgeçilmez bir parçası olarak sunuyoruz” dedi.

Mahruki’den sonra söz alan Jabra Türkiye Temsilcisi Adnexus’tan Kurt Z. Itil, “Türkiye’de Jabra: Neler yapıyoruz? Bir Sonraki Adımımız Ne Olacak?” başlıklı bir sunum yaptı. Kablosuz iletişim ve mobil müzik aksesuarları pazarının lideri Jabra’nın mobil müzik sektörüne sunduğu yeni ürünlerini tanıtan Itil “Jabra mono Bluetooth kulaklıklarının yanı sıra, mobil müzik sektörüne yönelik olarak sunduğu stereo Bluetooth kulaklıklarıyla sektörde yeni bir döneme imza atıyor. Kullanıcıların evde, ofiste, araba kullanırken ya da sokakta yürürken elleri serbest bir biçimde iletişim kurmasına imkan veren Jabra Bluetooth kulaklıklar, 2006 yılının ikinci yarısından itibaren stereo modelleriyle de müzik tutkunlarının favorisi oldu. Jabra tarafından üretilen Bluetooth kulaklıkların en önemli özelliği kullanıcıların cep telefonlarından, mp3 çalarlarından ya da herhangi bir müzik çalardan müzik dinlerken aynı anda cep telefonlarına da bağlanabilmeleri. Böylelikle kullanıcılar gelen çağrıları kaçırma derdi olmadan aynı kulaklıkla hem müzik dinleyip hem de eş zamanlı olarak cep telefonlarını yanıtlayabiliyorlar” dedi. 2008 yılında müzik özelliğine sahip cep telefonu sayısının tüm dünya çapında 700 milyona ulaşmasının beklendiğine dikkat çeken Itil, Jabra’nın ürün gamını değişen pazar ihtiyaçlarına yönelik olarak sürekli yenilediğini belirtti.