Ana sayfa BT Gündem Media Markt’da ciro ikiye katlandı.

Media Markt’da ciro ikiye katlandı.

176
0

Metro Group A.Ş bünyesinde yer Media Markt ve Saturn, 2009 yılı Türkiye mali cirosunu 212 milyon Euro olarak açıkladı. Şirket 2008 yılında 123 milyon Euro ciro elde etmişti. Media Markt ve Saturn mağaza zincirlerinin Türkiye mali verilerinin açıklandığı toplantıda Media Markt ve Saturn mağazaları Türkiye CEO’su Nuri Topatan: “Media Markt ve Saturn mağazaları olarak, 2009 yılı ciro hedefine, ekonomik krize rağmen yıl bitmeden ulaştık. Türkiye’deki 16 mağazamızın elde ettiği toplam 212 milyon Euro ciro, 2008 yılı ciro verilerine oranla yüzde 100 artış gösterdiğimizin kanıtıdır.” dedi
“Büyümenin ötesinde devleştik”
Türkiye pazarına 2007 yılında Media Markt ve 2009 yılında Saturn mağazaları ile hızlı bir giriş yaptıklarını belirten Nuri Topatan, Media Markt ve Saturn mağazalarının 2,5 yıl gibi çok kısa bir sürede, büyümenin ötesinde devleştiğini vurguladı. Dünya genelindeki diğer Media Markt ve Saturn mağazaları arasında, Türkiye mağazaları ile en hızlı büyüyen olmayı devam ettireceklerini belirten Topatan, “Henüz 2,5 yıldır Türkiye’de olmamıza rağmen, Türk tüketicisi, mağazalarımızı bu denli sahiplendiyse, yaptığımız ilkler, kaliteli hizmet ve dürüst mağazacılık anlayışımız sayesinde müşterilerimizin algısında farklılaşmışız demektir.” dedi.

“Perakendecilikte asıl şov ‘mağazacılık’tır”
“Rakamlar ticari varlğımızın elbette ki en temel göstergesi, ancak şunu da unutmamak gerekir ki perakendede asıl şov mağazacılıktır. Mağazalarınıza, çalışanınıza ve ürün çeşitliliğinize yaptığınız yartırımdır.” diyerek, Media Markt ve Saturn mağazalarındaki ürün çeşitliliğine ve çalışan kadrosuna dikkat çeken Nuri Topatan, ”Arçelikten Sony’ye, Siemens’ten Arzum’a, HP’den Nokia’ya, yerli ya da yabancı en yeni ürün, en bol seçenek ve en çok marka Media Markt ve Saturn mağazalarında mevcuttur. Global ekonomi için son derece zorlu geçen bu yıllarda, Media Saturn Grubu, Türkiye’de 16 mağaza açmış ve 1300 yeni istidam olanağı yaratmıştır. Bu mağazaların her biri 4000 ile 9000 metrekareler arasındadır. Her bir mağazamızda ise ortalama 50 bin çeşit ürün yer almaktadır.” dedi.

“Rekabetimiz kendimizledir”
Topatan, “Geçen sene Aralık ayının ilk 15 gününde açtığımız 3 mağaza ile raflara 150 bin adet ürün yerleştirdik. Bu rakamlar yüzde yüz artış gösterdiğimiz ciromuz kadar değerli rakamlardır.“ şeklinde sözlerine devam etti. “Media Markt ve Saturn mağazaları, perakendecilik yaklaşımı ile rakiplerinden farklılaşmıştır. Çünkü aslı rekabetimiz kendimizledir. Mağazalarımızın en büyük farkı, müşterilerimize sunduğumuz en düşük fiyat avantajıdır” dedi. Topatan, 2008’de elde ettikleri cironun, 2009’da iki katı artmasını ise rekabette sınır tanımamalarına ve en önemli rakip olarak kendilerini görmelerine bağladı.

“Lideriz çünkü pazarın dengelerini biz değiştirdik.”
Avrupa’nın yanı sıra, müşterilerin, Türkiye’de de, Media Markt ve Saturn mağazalarına bakmadan satın alma kararı vermediklerini vurgulayan Nuri Topatan, “Teknoloji tüketcisi, Media Markt ve Saturn mağazalarına bakmadan, ürünleri kıyaslamadan ürün satın almıyor. 3 yıl gibi kısa bir sürede, tüketcilerimizin algısında bu konuma geldiysek, teknoloji pazarının dengelerini biz değiştirmişiz demektir.” dedi.

Yıllardır, fiyatlarıyla tüketiciler için ulaşılmaz gibi görünen pek çok teknolojik ürünün, Media Markt ve Saturn mağazalarının uyguladığı en düşük fiyat kanunu ile ulaşılabilir olduğunu belirten Topatan, ”Türkiye’de teknoloji, mağazalarımız sayesinde ulaşılabilir olmuştur. Örneğin LCD televizyon, tüketicilerimiz sayesinde artık bir hayal olmaktan çıktı. Çünkü, biz, mağazalarımızda her keseye uygun seçenekler yarattık. Rakipler de bizi takip ettiler. Bir ülkede, bulunduğunuz pazarın dinamiklerini siz belirliyorsanız, o zaman sektörün lideri olmuşsunuz demektir” dedi.

İnşaat seköründe durgunluk var
2010 yılının ilk çeyreğinde, Media Saturn Grup olarak mağaza açma performanslarında düşüş yaşadıklarını dile getiren Nuri Topatan, “2009 krizinde daralma yaşayan sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor. Sektör %16 daraldı. AVM inşaatları söz verilen tarihlerde tamamlanamıyor. Türkiye’nin dört bir yanında yaptğımız anlaşmalar, bu durgunluk sebebiyle beklemeye alınmıştır.” dedi. Mağaza açılışlarına hız vemek amacıyla inşaat sektörünün en kısa zamanda yeniden canlanmasını umut ettiklerini de sözlerine ekledi.

Media Markt, sıradışı ve dinamik; Saturn ise sessiz ve derinden ilerliyor.
Media Markt ve Saturn’un kardeş kuruluşlar olmasına rağmen tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bağımsız hareket ettiklerini vurgulayan Nuri Topatan, sözlerine devam etti: “Media Markt, sıradışı ve dinamik; Saturn ise sessiz ve derinden ilerliyor. Her iki markamız da Türk teknoloji severler tarafından dört elle kucaklandı. Müşterilerimizle kurduğumuz bu yakın ilişkiye 2010 yılında da aynen devam edeceğiz.” dedi.

“Büyümemizi sürdüreceğiz.”
Media Markt ve Saturn mağazaları Türkiye CEO’su Nuri Topatan, hedefleri ile ilgili olarak, “Media Markt ve Saturn olarak, toplam 16 mağazada 1300 çalışan ile 105 bin metrekare satış alanında teknoloji severlere hizmet veriyoruz. Özellikle 2009 son çeyreğinde ard arda açtığımız mağazlarımızdan güç alarak söyleyebilirim ki hedefimiz, büyümemizi sürdürerek tüketici elektroniği sektöründe pazar lideri olmaktır.” diyerek sözlerini noktaladı.