Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Mediamarkt Türkiye’de kredi kartı ile “dolandırıyor”!..

Mediamarkt Türkiye’de kredi kartı ile “dolandırıyor”!..

506
0

Almanya merkezli Media-Saturn Holding’in Türkiye’deki MediaMarkt websitesinden kredi kartı ile alışveriş yapan bin pişman. Sistem hatası ile ödemeyi almadık diyorlar. Bankadan paranız çekiliyor. Sonra banka ile Mediamarkt arasında tenis topuna dönüyorsunuz. Ara ara Şikayetvar.com web sitesinden bazı ürün, hizmet ve şirketlerle ilgili tüketici şikayetlerini okurum. Şirketlerin ne tür eksiklikleri var burada yazılı şikayetlerden net şekilde ortaya çıkar.Bu sefer rutin kontrol esnasında değil ama bir arkadaşımın uyarısı ile ilgimi Mediamarkt web sitesine çevirdim. Bu hafta için internet alışverişlerinde kampanya yapmaları bu ilgi odağımı biraz daha artırdı.

Arkadaşım durumu bana şöyle aktardı..

Geçtiğimiz gün Mediamarkt sitesinden bir ürün almaya niyetlendim. Alışverişimi tamamladım. Sonra iş ödeme yapmaya geldi. Gayet güvenilir bulduğum 3D-Secure alışveriş sayfası üzerinden kredi kartımla ürün bedelini ödedim. İŞLEM TAMAMLANDI mesajı görmeyi beklerken “İŞLEM TAMAMLANAMADI” mesajı aldım Mediamarkt sitesinden. Buna karşılık bankaların uyarı mekanizmaları sağolsun, cep telefonuma bankamdan bir mesaj geldi. “Kredi kartınızdan şu kadar tutar işlem yapıldı. Bilginiz dahilinde değilse bizimle temas kurun” şeklinde.
Mediamarkt bana İŞLEM TAMAMLANMADI mesajı gösterirken, bankam kredi kartımdan işleme ilişkin tutarın çekildiği mesajı yolladı.
Internet şubesinden banka hesabıma girip Kredi Kartı alışverişlerimi kontrol ettim. Tutar gerçekten kredi kartımda tahsil edilmişti.
Sonrasında MediaMarkt’ın çağrı merkezini arayarak durumu anlattım.
Kendilerinde benim herhangi bir siparişimin bulunmadığını, internet üzerinden herahangi bir alışveriş yaptığımın görünmediğini ilettiler. Ama ortada tahsil edilen bir rakam var. Kredi kartımdan. Bu işlem de kendi siteleri üzeriden yapıldı.
Velhasıl 10 gündür Mediamarkt sitesinden yapmış olduğum, daha doğru yapamamış olduğum alışverişimle ilgili olarak kredi kartımdan çekilen tutarın bana iade edilebilmesi için banka ve mediamark arasında TENİS TOPUNA döndüm.

Münferit bir hata ile karşılaştığını düşündüm arkadaşımın. Ancak Sikayetvar.com üzerinden benzer konuları tarayınca karşıma onlarca şikayet çıktı. Şikayetlerin kasım ayı sonuna yoğunlaştığını görünce sanırım TEKNİK BİR ARIZA var diye düşündüm.. Ancak şikayetler sadece son dönemle sınırlı da değil. Haziran ayına kadar geriye baktım. Benzer şikayetler o dönemde de var.
Yani MediaMark’ın internet sitesinden alışveriş yaptığınız zaman, “kampanyada ucuza yakaladım, hemen satın alayım” diye sevinirken birden kredi kartınızdaki paranın ortadan yok olması ile karşılaşabilirsiniz.
Sonrasında da DOLAN DUR..
Bir bankayı ararsınız, bir Mediamarkt’ın çağrı merkezini.
Hesabınızdan yok olan parayı ne zaman? Nasıl alabilirsiniz? Belli değil..
MediaMarkt çağrı merkezi çalışanları 24 saat içerisinde sorunun çözüleceğine yönelik sözlü taahhüdlerde bulunmuş tüm şikayet sahiplerine. Ama hiçbirisinin sorunu çözülebilmiş değil.
Ya MediaMark’ta ciddi bir E-Ödeme sorunu var, ya da düşünmek bile istemiyorum, müşterilerinin paralarını 1 hafta 10 gün kullanayım diye ucuz işlerin peşinde…

Ben sizin yerinizde olsam bu sorun aşılıncaya kadar MediaMarkt sitesinden alışveriş yapmam.
Kulağınıza küpe olsun.

Sayın MediaMarkt yetkilileri, onlarca aynı şikayet konusunda neler yapmış? Sorunu nasıl çözmüş? Nasıl çözecek? Bu nereden nasıl kaynaklanıyor? Anlatmak isterlerse… Seve seve dinlerim.
Gazeteciliğin temel ilkesi olan MANTIK ve MERAK çerçevesinde merakımı giderecek, mantıklı, makul açıklamalar yaparlarsa da seve seve sizinle paylaşırım. .

İŞTE ŞİKAYETVAR.com sitesinden seçtiğim benzer şikayetler… İsterseniz daha fazlasını SİKAYETVAR sitesinden sorgulatabilirsiniz.

24.11.2014 tarihinde Media Markt web sitesi üzerinden bir dizüstü bilgisayar siparişi verdim; daha doğrusu vermeye çalıştım. Sipariş oluşmamasına rağmen kredi kartıma bloke konuldu. O günden bu yana 5 kez müşteri ilişkilerini aramama ve her seferinde “24 saat içinde sorunumun çözüleceği” belirtilmesine rağmen halen çözüm sağlanamadı. Şikayetvar sitesinde gördüğüm kadarıyla aynı günlerde birçok kişi aynı mağduriyeti yaşamış ve Media Markt hepsine bana verilen klişe “24 saatte sorun çözülecek” cevabını vermişler. Bir sorun olduğu görülüyor. Bunun Media Markt’ta farkında. Buna rağmen neden dürüst bir cevap vermediklerini ve müşterilerini oyalama yoluna gittiklerini anlamadım.
23.11.2014′ te internet üzerinden alışveriş yapmaya çalıştım. Ödeme aşamasında 3d ödeme sayfasına yönlendirilip onaylamayı yaptım, tekrar ödeme sayfasının öncesine yönlendirildim. Sipariş başarılı tamamlanamadı. Kredi kartı işlemlerini kontrol ettim açık provizyonlarda işlemi gördüm, 23.11.2014 ‘te çağrı merkezine ulaşıp durumu anlattım ve 28 saat bekledikten sonra sipariş oluşmazsa tekrar aramamı söylediler. 25.11.2014’te tekrar aradım, kartımın ilk ve son 4 hanesini alıp kayıt oluşturdular. Dönüş yapılmayınca müşteri ilişkilerine mail attım. Tekrar aradım, inceleniyor döneceğiz dediler, inceliyor denildi. Bu kadar ilgisiz bir kurum hiç görmedim. Problem bir an önce çözülmesini istiyorum.
23.11’de web sitesinden 2400 TL’lik sipariş verdim. Bir yazılımcı olarak daha o an bu ne saçmalık dedim çünkü 3D sayfasından sonra hiçbir uyarı veya bilgi ekranı gelmedi otomatik olarak ana sayfaya yönlendirdi. Siparişlere baktığımda görünmüyor, bankada provizyon bekliyor. Defalarca aradık, sipariş onaylanır gelir diye bekliyorken bankadan bunun imkansız olduğunu öğrendim! Bugün yine aradım en son bankanın söylediklerini iletince ‘evet iptal edilecektir’ dediler. Sistemsel bir hata var ise e-ticaret sitesini işleme kapatacaksınız! Basit değil bu iş. Analiz ekibiniz nasıl test ediyor acaba bu işlemleri? Nasıl bir proje yapmışsınız ki aynı sorunla herkes karşılaşıyor? İptal edin artık şu işlemi.
24.11.2014 tarihinde kredi kartından sabah 03 27 de 199 TL Polypad siparişi verdim. Üç kez kredi kartıyla işlem tekrarı yaptım her seferinde red cevabı aldım 3d şifremi girmeme rağmen red geldi. Kuşkulandım. İnternet bankacılığından kredi kartı işlemlerine girdiğimde paranın çekilmiş olduğunu ama siparişime onay verilmediğini gördüm firmanın müşteri temsilciğini aradım. Paranın provizyonda olduğunu düzelteceklerini 2 iş günü içinde döneceğiz dediler. Bugün 3 gün cevap yok.
27.06.2014 günü Media Markt internet sitesinden 10 adet monitör siparişi verdim. Cumartesi günü kargolayacaklarını varsayarak Pazartesi günü elime geçeceğini hesapladım. Bugün Salı olmasına rağmen elime ulaşmayınca kontrol etme ihtiyacı hissettim. İnternet sitesinde böyle bir siparişe dair bilgi yoktu ancak bankamın internet sitesinde kredi kartı provizyonunun olduğunu gördüm. Müşteri hizmetlerini aradım. İlk görüştüğüm kişi işlemi bankadan iptal etmemi ve kendilerinde sistem hatası olduğunu söyledi. İkinci görüştüğüm kişi ise siparişi gördü, şikayet kaydımı aldı ancak 48 saat içinde geri dönüş yapacaklarını söyledi. Lütfen ya iptal edin ya bugün kargomu gönderin…