Ana sayfa BT Gündem MediaSaturn 2010’u 371 milyon Euro ile kapattı

MediaSaturn 2010’u 371 milyon Euro ile kapattı

89
0

2009 yılında 212 milyon Euro olarak gerçekleşen Media Markt ve Saturn cirosu, 2010 yılında elde edilen 371 milyon Euro ile yüzde 74,7 oranında artış gösterdi. Media Markt ve Saturn Grubu’nun tüm dünyada gerçekleştirdiği toplam ciro ise 20,8 milyar Euro oldu.

“Media-Saturn Türkiye 2010 cirosunu yüzde 74,7 artırdı”

Media-Saturn Türkiye CEO’su Nuri Topatan Çırağan Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında mağaza zincirlerinin Türkiye 2010 yılı mali sonuçlarını açıkladı. Topatan, “2010 yılında ciromuzu yüzde 74,7 artırmış olduk. Üstelik sadece 1 mağaza artışıyla bu yükselişi yakaladık. İnşaat sektörünün etkisi ile planladığımız mağazalarımızın tamamını 2010 yılında açamadık. Mevcut mağazalarımızın performansının sürekli artışı ve bir yeni mağaza ile bu başarıyı yakaladık” dedi.

“Büyümenin ötesinde devleştik”

Türkiye pazarına 2007 yılında Media Markt ve 2009 yılında Saturn mağazaları ile hızlı bir giriş yaptıklarını hatırlatan Topatan, “her yıl da hızımıza hız katarak yükseliyoruz. Media Markt ve Saturn olarak 3,5 yıl gibi çok kısa bir sürede, büyümenin ötesinde devleştik. Dünya genelindeki diğer Media Markt ve Saturn mağazaları arasında, Türkiye mağazaları ile en hızlı büyüyen olmaya devam ediyor” diyerek Türkiye’deki marka gücünü vurguladı.

Mart ayı sonunda açıklanan verilere göre; ekonominin 2010 yılında yüzde 9 büyüdüğüne dikkat çeken Topatan, “Tüketici büyürken, teknoloji için seçimini Media Markt ve Saturn’dan yana kullandı. Türk tüketicisi, mağazalarımızı bu denli sahiplendiyse, yaptığımız ilkler, kaliteli hizmet ve dürüst mağazacılık anlayışımız sayesinde müşterilerimizin algısında farklılaşmışız demektir” diye konuştu.

“2010 yılı satışı: 2 milyon 716 bin 459 ürün”

2010 yılında Arçelik’ten Sony’ye, Siemens’ten Arzum’a, HP’den Nokia’ya, kadar pek çok yerli ve yabancı markaya ait toplam 2 milyon 716 bin 459 adet ürün sattıklarını belirten Topatan’ın verdiği bilgiye göre, Media-Saturn mağazalarını geçen yıl 26 milyon 253 bin 31 kişi ziyaret etti. Media Markt ve Saturn Türkiye mağazalarında 2010’da; 110 bin adet televizyon, 140 bin dizüstü bilgisayar, 382 bin cep telefonu, 50 bin su ısıtıcısı satıldı.

“Hedef: 2011’de yeni 7 mağaza”

Media Markt ve Saturn olarak Türkiye’de 125 bin metrekare alanda 20 mağaza ile hizmet verdiklerini anımsatan Topatan, 2011 yılı hedeflerini şöyle açıkladı:

“1500’ü aşkın kişiye iş imkanı yarattık. Bu mağazaların her biri 4000 ile 9000 metrekare arasında büyüklüğe sahip. Yani toplamda yaklaşık 125 bin metrekare alanda hizmet veriyoruz. Yaklaşık 3480 boks ringi ya da 25 futbol sahası kadar! Her bir mağazamızda da ortalama 50 bin çeşit ürün sunuyoruz. 2011 yılına hızlı başladık. 2 Saturn, 1 Media Markt açtık. Hedefimiz yılı toplam 27 Media Markt ve Saturn ile tamamlamak. Yani önümüzde açılacak 7 mağaza daha var. Bu şekilde yıl sonuna kadar yaklaşık 500 kişiye daha iş imkanı da yaratmış olacağız.”

Media-Saturn’dan 4 yeni marka

Media-Saturn olarak yine bir yeniliğe imza atıp, başka hiçbir yerde olmayacak 4 yeni markanın Media Markt ve Saturn mağazalarında satışa sunulacağı haberini paylaşan Nuri Topatan şöyle konuştu:

“Mevcut tedarikçilerimize ek olarak, kendi ürünlerimizle de müşterilerimiz ile buluşacağız. En geniş ürün grubumuzu Ok markalı ürünlerimiz oluşturacak. Bu ürünlerdeki sloganımız “basic” olacak. Yüksek kalite, dizayn ve üstün performanslı küçük ve büyük ev aletleri grubundaki ürünlerimizi Koenic markası ile tüketiciyle buluşturacağız. Yeni aksesuar ürün grubumuzu Isy markasıyla tüketiciye ulaştıracağız. Yüksek kalite, yüksek performans ve modern dizaynla üretilen elektronik ürünlerimiz Peaq isimli markamızla müşterilerimize sunulacak. Ok ve Koenic markalı ürünlerimiz 3 ay içerisinde raflarımızda yerlerini almış olacak. Tüm dünyada olduğu gibi Türk tüketicisi de bu markalarımızı beğenecekler.”

Topatan: 2011 yılını pazar lideri olarak tamamlayacağız

Media-Saturn Türkiye’nin hedeflerinden de bahseden Topatan, “Türkiye piyasasına girdiğimiz günden bu yana tekrarladığımız gibi, geldiğimiz noktadan da güç alarak söylemek isterim ki; hedefimiz, her geçen gün daha hızla büyüyerek, tüketici elektroniği sektöründe pazar lideri olmaktır” dedi.

Son 3,5 yılda ciro artışının dışında ödüllerle de başarılarını taçlandırdıklarını vurgulayan Media-Saturn Türkiye CEO’su Nuri Topatan, geçtiğimiz Ekim ayında, GFK ve Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği tarafından yapılan araştırmada Media Markt’ın “Türkiye’nin en beğenilen ve tercih edilen elektronik perakendecisi” ödülüne layık görüldüğünü, Chip Dergisi tarafından, 2008-2009 ve 2010 yıllarında, düşük fiyat garantisi, koşulsuz iade garantisi, ürün çeşitliliği ve rahat atmosfer koşulları dikkate alınarak yapılan araştırmada da üç yıl üst üste birinci seçildiklerini anımsatarak, “Bu ödüller Türkiye’de işimizi iyi yaptığımıza dair birer kanıt” dedi.

Media-Saturn’un, elektronik perakendeciliği yaklaşımıyla diğer tüm rakiplerinden farklı olduğuna dikkat çeken Media-Saturn Türkiye CEO’su Nuri Topatan, “En büyük farkımız müşterilerimize sunduğumuz uygun fiyat, sınırsız seçenek ve hizmet avantajıdır. Müşteriler artık bizim mağazalarımıza bakmadan satın almıyor. Bunun pazardaki dengeleri nasıl değiştirdiğine dikkatinizi çekerim. Ayrıca en önemli nokta da şudur: Türkiye’de teknoloji bizim mağazalarımız sayesinde ulaşılabilir hale gelmiştir. Çünkü biz bir ürünün bütün model ve markalarını yan yana ve uygun fiyatlarla satıyoruz. Ürün çeşitlerimiz ve uygun fiyatlarımızla teknoloji mağazaları arasında fark yaratıyoruz” dedi.