Merinos’da kablosuz üretim süreci başladı

Merinos Halı, çeşitli ünitelerinden oluşan entegre yapıdaki üretim tesisinin otomasyon sistemini HP ve iş ortağı ANSA Bilgisayar ile birlikte hayata geçirdi. Merinos Halı’da hayata geçirilen sistem ile, işletmenin hammaddeden sevkıyata kadar olan süreçlerinde HP Tablet PC’ler ve erişim noktaları çözümleri kullanılarak büyük bir kablosuz iletişim ağı kuruldu. Merinos Halı’da kablosuz teknolojinin avantajlarından yararlanılarak, apre-konfeksiyon, kalite kontrol, stok ve sevkıyat birimleri entegre edildi.

Otomasyon sistemi sayesinde Merinos Halı, geleceğe dönük yatırımlarına yön verecek analiz raporları üretmeye başladı. Maliyetler asgariye indirilirken, firma yüksek verimle, işlemlerin 7×24 kesintisiz şekilde gerçekleştirildiği çevik bir yapıya kavuştu. Bugün yazılım ve proje ekipleri, sistemi daha ileriye götürecek Ar-Ge çalışmalarına ve uygulamalara devam ediyor.

Merinos Halı, proje başlangıcında HP ve iş ortağı ANSA’nın fizibilite ekibi ile ihtiyaçlarını belirledi. Ekipler daha sonra adım adım projeyi uygulamaya geçirdi. Yazılım ekipleri gerekli kodları oluştururken uygulama ekipleri de sisteme ilişkin eğitimleri verdi. Teknik ekipler de olası sorunlara ilişkin önlemleri aldı.

Bu sorunları aşmak için üretimden daha fazla verimin sağlanacağı ve maliyetlerin aşağı çekileceği bir yapı sağlandı.

Merinos Halı Bilgi İşlem Müdürü Suat Ecer, HP ile gerçekleştirdikleri çalışma ile verimlerini önemli ölçüde artırdıklarına dikkat çekerek “ Bu çalışmadan sağladığımız maliyet tasarrufu sayesinde daha büyük projeler için Ar-Ge çalışmalarına hız vermeyi planlıyoruz” diyor.

1970 yılında kurulan Merinos Halı, 1300’ü aşkın çalışanı ve ileri teknoloji kullanımıyla sektöründe lider olarak faaliyet gösteriyor. İşletme aynı zamanda yılda 7.500 ton iplik ve 6.500.000 m² halı imalatı ile Türkiye’nin en büyük 500 kuruluşu içinde yer alıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.