Microsoft 19 ülkede 200 milyar dolar vergi geliri yarattı

Microsoft’un uluslararası bağımsız araştırma kuruluşu International Data Corporation’a yaptırdığı araştırmaya göre şirket Türkiye ve Macaristan’da 36 bin kişiye istihdam yaratıyor. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da yer alan 19 ülkede yapılan araştırmaya göre Microsoft 2004 yılınnda bu ülkelerde 9 milyon kişiye istihdam sağladı ve 200 milyar dolarlık vergi geliri yaratılmasına yardımcı oldu.

Araştırma verilerine göre Microsoft’un ekosistemi Fransa ve Almanya’da 500 bin kişiye iş sağlarken Türkiye’de bu rakam 36 bin.

Araştırmaya göre, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da giderek gelişen ve büyüyen bilişim sektörü önümüzdeki 4 yıl içinde 2 milyon kişiye daha istihdam olanağı sağlayacak ve bu alandaki faaliyetler sonucu elde edilen vergi geliri de yaklaşık 160 milyar dolar artış gösterecek.

Bilişim sektörü Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Almanya, Macaristan, İrlanda, İsrail, İtalya, Litvanya, Hollanda, Polonya, Portekiz, Rusya, Güney Afrika, İspanya, Türkiye ve İngiltere’de iş yaratmada, şirket oluşumlarında ve vergi gelirlerinde artışlara katkı sağladı. Bu 19 ülkede, donanım, yazılım, hizmet alanında faaliyet gösteren veya son kullanıcı olarak ürün kullanan 356 binden fazla firmadan oluşan sektörde yaklaşık 9 milyon kişi çalışıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.