Microsoft’a rüşvet soruşturması

Amerikan Adalet Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu’na denk gelen Security Exchange Comission (SEC) Microsoft’un İtalya, Romanya ve Çiin’deki devlet görevlilerine rüşvet verdiği iddiaları ile iligili olarak soruşturma başlattı.

Söz konusu iddialar Microsoft iş ortaklarının bu ülkelerdeki devlet görevlilerine para vererek sona eren lisans sözleşmelerinin yenilenmesini içeriyor. Soruşturma bu olayların gerçekliğini araştırırken Microsoft’un bu işlemlerde doğrudan veya dolaylı olarak yer alıp almadığını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Benzer durumlar ile ilgili olarak çok sıkı soruşturmalar yapan Adalet Bakanlığı IBM hakkında da aynı suçlamalarda bulunmuş, IBM 10 milyon dolar ceza ödemek suretiyle anlaşmaya varmıştı.

Şirketlerin rüşvet skandalları ile ilgili olarak kuşkusuz en büyük meblağ ise Alman Siemens’in başını ağrıtmıştı. Siemens rüşvet davalarını kapatmak için 800 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalmıştı.

Microsoft’tan açıklama

Söz konusu soruşturma haberinin Wall Street Journal’da yer almasının ardından  blog sayfasında bir açıklama yapan Microsoft Başkan Yardımcısı John Frank, Microsoft’un 112 ülkede 98 bin çalışanı ve 640 bin iş ortağı ile birlikte iş yaptığını, bu soruşturmanın kendileri için önemli oludğunu vurguladı. Çalışanlarının veya iş ortaklarının bu tip ilişkilere girip girmediğinin anlaşılmasının kendileri için de önemli olduğunu vurguladı.

Rüşvet iddiaları Turkcell’in büyük ortağı Telia Sonera’nın da başına dert olmuştu. Özbekistan’daki işler için rüşvet verip vermediği soruşturulan şirketin CEO’su Lars Nayberg sonunda istifa kararı almıştı.

John Frank’ın BLOG YAZISINA ve Wall Street Journal’ın HABERİNE ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.