Microsoft da açık kaynağı destekleyecek

Sonunda bu da oldu. Karşı kamplar ortak projede biraraya geldi. Google, Sun Microsystems ve Microsoft Berkeley Üniversitesinde kurulan açık kaynak kodlu web servisleri geliştirecek laboratuvarı beş yıl boyunca 7.5 milyon dolar finanse edecekABD’nin Berkeley Üniversitesi’nde Reilable, Adaptive and Distributed Services adıyla kurulan yeni Laboratuvar isteyenlerin yararlanabileceği açık kaynak kodlu web servislerinin geliştirileceği bir ortam olacak. Ezeli rakip olan şirketler Google, Sun ve Microsoft laboratuvara beş yıl boyunca eşit miktarlarda toplam 7.5 milyon dolar fon sağlayacak.

Ancak aralarında ezeli rekabet olan ve karşı kamplarda oldukları değerlendirilen şirketlerin Web Servisleri ortak paydasında hem de açık kaynak kodları etrafında buluşması ise şaşkınlık uyandırıyor.

Bilindiği üzere Google ve Sun Microsystem birkaç ay önce ileride Microsoft’un ofis uygulamaları ortamına rakip olabilecek şekilde bir işbirliği duyurusu gerçekleştirmişlerdi. Onda önce ise Google ve Microsoft eleman kavgası dolayısıyla hakim karşısına çıkmışlardı. Bunun sebebi ise Google’ın Microsoft çalışanlarını işe almasıydı.

Microsoft ile sürekli bir rekabet içerisinde olan Sun Microsystems’e ise Microsoft geçtiğimiz yıl hakkında açtığı patent ve rekabet ihlalleri davalarından vazgeçmesi koşuluyla 1.6 milyar dolar ödeme yapmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.