Ana sayfa BT Gündem Microsoft Dinamikleri hayata geçiyor

Microsoft Dinamikleri hayata geçiyor

155
0

Bill Gates, EMEA’daki Birleşme ile ilgili ilk etkinlik olan 2006 EMEA Birleşme Konferansı’nın açılış konuşmasında günümüzde kuruluşların karşı karşıya kaldığı en büyük zorluğun “Şirketlerin kişisel üretkenlik yazılım ürünleri ile arka-uç işletme sistemleri arasındaki son aşamayı birleştirmelerine yardımcı olarak, üretkenliklerini en yüksek düzeye çıkarmalarına yardımcı olacak yöntemler sunmak” olduğunu ifade etti. Gates ayrıca, Microsoft Dynamics iş çözümlerinin, işletme uygulamalarını daha kullanılabilir ve işletmeleri daha üretken kılmak için Microsoft yazılım ürünleri ve çevrimiçi hizmetleri bir araya getirdiğini de vurguladı.“İşletme uygulamalarının şirketleri daha atik hale getirmesi beklense de, uygulamada bu durum her zaman geçerli olamıyor” diyen Bill Gates sözlerine şöyle devam etti: “Son 10 yıl içindeki yazılım ürünlerinin getirdiği yenilikler iş yerlerini dönüştürmüş olmakla birlikte, çalışanların her gün yaptıkları işleri doğrudan işletme süreçleriyle bağlantılı hale getirmek hala karmaşık bir işlem. Microsoft Dynamics çözümleri, kişileri ve süreçleri, işletmelerin çalışanlarının daha hızlı ve etkili çalışmasını kolaylaştırmasını sağlayacak biçimde birleştiriyor.”

Gates açılış konuşmasında, Microsoft Dynamics ve Microsoft Office sistemini, kullanım kolaylığı ve kişilerin iş uygulamalarından elde ettiği değeri en yüksek düzeye çıkaran çevrimiçi hizmetlerle güçlü bir şekilde bütünleştirerek işletme üretkenliğini yeni bir boyuta taşıyan Microsoft Dynamics’in ‘Live’ vizyonunu da özetledi.

Vizyonun temel öğeleri
Çevrimiçi işletme süreçleri Microsoft ve iş ortaklarının sağladığı bu süreçler, müşterilere belirli bir süreci güvenli bir ortamda çevrimiçine taşımaya karar verdikleri zaman zengin seçenekler sağlayacak. Çevrimiçi kullanılabilecek ilk süreçlerse, Microsoft Dynamics Live CRM kapsamında sunulacak olan pazarlama, satış ve servis özellikleri. Bunları aşağıdaki diğer ek hizmetler izleyecek:

Microsoft adCenter bütünleşmesi, Microsoft Dynamics CRM’in MSN üzerine anahtar sözcük yerleştiren çevrimiçi pazarlama kampanyaları oluşturmasına olanak veren bir hizmet. Ayrıca, Yahoo ve Google üzerinde Microsoft Dynamics iş ortakları da benzeri bütünleştirmeler yapabiliyor. Microsoft adCenter bütünleşmesi, Microsoft Dynamics CRM’in tüm dağıtım seçenekleri için sunulacak.

eBay bütünleşmesi, stok takibini ve satılan kalemlerin mali ayrıntılarını karşıdan yüklemeyi kolaylaştırarak Microsoft Dynamics AX’in ‘on-premise’ seçeneğini kullanan müşterilerinin eBay’i bir çevrimiçi satış kanalı olarak kullanmasına olanak veriyor.

Microsoft ve ortakları zaman içinde diğer işlevsel alanlara da ek çevrimiçi süreçler ekleyecek. Microsoft Dynamics’in ‘Live’ dönemde odaklandığı konulardan biri de işletmelerin, işletme süreçlerini sürekli olarak iyileştirmeye yoğunlaşmasına olanak vermek üzere performanslarını benzeri şirketlerle kıyaslayan ‘Analytics’ (çözümleme) özelliği.
Çevrimiçi işbirliği hizmetleri kuruluşların süreçlerini müşteriler, ortaklar, tedarikçiler ve her tür işletmeyle bağlantılı hale getirmelerine olanak verir. EMEA Birleşmesi’nde bu özellik Microsoft Dynamics kullanıcılarının Windows SharePoint hizmetleri teknolojisi üzerinden diğer işletmelerle işbirliği yapmaları ve iş süreçlerini paylaşmalarına yardımcı olan bir dizi yeni hizmetle birlikte tanıtıldı. Bu hizmetler daha önceden karmaşık ekstranet, VPN ve güvenlik duvarı teknolojisi gerektiren işbirliği ve tedarik zinciri senaryolarının, kolay ve hızlı biçimde etkinleştirilmesine olanak veriyor.

Çevrimiçi topluluklar doğrudan Microsoft Dynamics’in görev tabanlı kullanıcı deneyimi ile bütünleştirirken, bu Microsoft ve iş ortaklarının her bir kullanıcının sektörü, görevi, coğrafi konumu ve dili temelinde çevrimiçi forumlar, eğitim programları ve iyi uygulamalar biçimlerinde zengin birçok eğitim aracı sunmasını sağlıyor.
Microsoft birleşmede ayrıca, Microsoft Dynamics GP, Microsoft Dynamics NAV, Microsoft Dynamics SL ve Microsoft Dynamics AX için, bir kiralama modeli (hosted subscription model) ekleyerek iş ortaklarına yönelik genişletilmiş olanakları da duyurdu. Microsoft’un Hizmet Sağlayıcısı Lisans Sözleşmesi’nin bir parçası olan bu yeni lisans modeli, acilen yeni bir çözüme ihtiyacı olan işletmelerin dağıtım sürecinde karşılaşacakları iş aksama sürelerini azaltacak şekilde, aylık olarak Microsoft Dynamics kurumsal kaynak planlaması (ERP)ürünlerinde ‘iş ortağı tarafından sağlanan’ (partner hosted version) sürümünü kullanabilmesini sağlıyor.
2006 EMEA Birleşmesi Konferansı aynı zamanda, Microsoft Dynamics AX 4.0’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan EMEA bölgesinde piyasaya sunulması ile de çakışıyor. Ürün, iki ay içinde Türkiye,Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, Güney Afrika ve İngiltere’de piyasaya sunulacak. Web hizmetleri ve diğer zenginleştirmelerin kullanımı aracılığıyla, bu çok beklenen ürün lansmanında, bir şirketin mali bölümü, müşteri hizmetleri, işletme hizmetleri, insan kaynakları ve tedarik zinciri süreçlerini otomatikleştirmek ve birleştirmek üzere eksiksiz bir ERP paketi sunuluyor. Microsoft Dynamics AX, çalışanlara ve iş süreçlerine odaklanmayı sürdürerek, müşteri iş süreçlerinin sisteme birebir yansıtılmasına ve birden çok sistemdeki verilerin kullanımına olanak veriyor.

Microsoft Dynamics AX ile ilgili daha fazla bilgi için: http://www.microsoft.com/turkiye/dynamics