Ana sayfa BT Gündem Microsoft Dynamics Sertifikasına Talep Artıyor

Microsoft Dynamics Sertifikasına Talep Artıyor

118
0

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde Microsoft Dynamics™ ürününün gösterdiği gelişme, kuruluş kaynak planlama (ERP) uygulamalarının dağıtımı, desteği ve kullanımını gerçekleştirebilecek eğitimli BT uzmanlarına olan gereksinimin giderek artmasına neden oluyor. Microsoft, öğrencilerin mevcut iş ortamında gereken eğitim ve becerileri edinmeye yönelik taleplerine yanıt vermek üzere Microsoft Dynamics içeriği ve uygulamasının müfredatlarla bütünleştirilmesi suretiyle, EMEA çapında üçüncü taraf eğitim kurumlarıyla ortak çalışıyor.Müşterilerin bölgede ilgili ürüne olan talebindeki artış paralelinde (dünya çapında müşteri faturalarında %19 artış) geçtiğimiz iki yıl boyunca EMEA’da 4800’den fazla uzmana Microsoft Dynamics sertifikası verildi. Microsoft, yüksekokullarda ve üniversitelerde öğrencilere müfredatın bir parçası olarak Microsoft Dynamics programları sunarak Microsoft Dynamics Sertifikalı Uzmanlar olarak mezun olmalarına olanak tanıyor.Microsoft Business Solutions International’ın Ortaklar bölümü başkanı Wim Jansen bu konuda şunları söylüyor: “İş Dünyası verimli ve rekabetçi işletmeler için ERP uygulamalarının önemini kavrıyor ve biz de bunun gerçek işletme ortamında bu uygulamaları kullanacak veya destek sağlayacak BT uzmanlarına yönelik talepte büyük bir artışa neden olduğunu görüyoruz. Microsoft ve ortakları, eğitim kurumlarına öğrencileri ticari bilgilerin teknoloji kullanılarak uygulanması da dahil olmak üzere günümüzün hızlı işletme ortamlarına hazırlamaya olanak veren araçları sunarak pazardaki bu ihtiyacı karşılamaya çalışıyor.”
Microsoft® Academy modeli, üniversite veya eğitim kurumlarıyla ortaklık halinde, öğrencilere hem teorik bilgi hem de uygulama becerileri sunan farklı eğitim yöntemlerini birleştiren, hızlı bir diploma edinme olanağı sağlıyor. Mısır, Ürdün ve Güney Afrika’da açılan Akademiler başarılı olurken, yerel yönetimler bunlardan bazılarına beceri geliştirme programları kapsamında maddi kaynak sağladı. Microsoft eğitim ortakları da Akademi yaklaşımını benimsiyor. Öğrencilerden %90’ının mezun olduktan çok kısa bir süre sonra Microsoft Dynamics ortaklarında iş bulduğu Hollanda’daki Watermark-Education Young People’s Academy, programın başarısının en iyi örneklerinden biri.
Macaristan’daki RÉCIA PC Informatikai Kft şirketinden Hatt János bu konuyla ilgili olarak şunları söylemiştir: “Microsoft Dynamics’in ERP uygulamaları pazarındaki başarısı, EMEA çapındaki müşterilere özelleştirilmiş işletme çözümleri sunmamız için hizmetlerimize yönelik talebi etkilemekte ve RÉCIA PC Ltd. Şirketi olarak daha fazla uzmana ihtiyaç duymamıza neden olmakta. Ancak, Microsoft’un bu talebi karşılamak üzere üniversiteler ve Microsoft’un eğitim kurumlarından teknik ve işletme becerileri ile donanmış olarak mezun olan, iyi eğitim almış uzmanlar sağlaması son derece olumlu ve bizim işletmelerimizi müşteri talepleri doğrultusunda ölçeklendirmemize olanak veriyor.”
Güney Danimarka Üniversitesi (USD), Mühendislik Fakültesi, Microsoft Academic Alliance üyesi ve 2200 öğrencisi bulunuyor. Mezunlarının gerçek dünyada çalışabilecek donanıma sahip olmasını amaçlayan fakülte sorun tabanlı eğitim yaklaşımını ve endüstriyel bağlantıları destekleyen bir yazılım aracı ile çalışmayı hedefliyordu. Fakültenin Microsoft Academic Alliance’a katılmasıyla, Microsoft Dynamics AX’in bölümde kullanıma sunulması ve uygulama üzerinde müfredatın bütünsel bir parçası olarak teorik ve uygulama eğitimleri verilmesi sağlandı. USD Mühendislik Fakültesinde Öğretim Görevlisi Christian Gierahnm şunları söyledi: “Öğrencilerimize staj olanağı sağlayan şirketlerden olumlu yorumlar aldık. Bize öğrencilerimizin teknik işlere daha hazır olduklarını ve fazla talimata gerek duymadan ERP sistemlerinden bilgi almaya başlayabildiklerini söylediler. Hatta bazı öğrenciler staj yaptıkları şirketlere neden tam entegre bir ERP sistemine sahip olmadıklarını sorup proje çalışmaları kapsamında yapılabilecek iyileştirme alanlarını da belirledi. Genel olarak, sektörden öğrencilerin becerilerinin gereksinimlerini karşıladığı yönünde tepki aldık.”
Microsoft Dynamics ürünleri konusunda becerisi olan mezunların EMEA bölgesinde Microsoft Dynamics ürünleri satan 2846 ortağı içeren ve gelişmekte olan Microsoft ortakları kanallarında iş bulma olasılığı yüksektir. IDC’nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı, Microsoft’un sponsoru olduğu ve ABD ve İngiltere’deki Microsoft Dynamics ortaklarının performansını kendileriyle karşılaştırılabilir şirketlerin performansı ile karşılaştırdığı bir rapor (White Paper 1) Microsoft ortaklarının işletme birimlerinin, gelir artışı, net kâr marjı ve müşteri artışı da dahil olmak üzere çeşitli kriterlere göre sektördeki örnek standartları aştığına işaret ediyor.

Türkiye’de de ilgi büyük
Microsoft Türkiye’den alınan bilgiye göre son bir senede ülkemizde de paralel gelişmeler yaşandı. Geçtiğimiz 12 ay içinde toplam 21 adet Microsoft Dynamics eğitimi açılarak, bir önceki seneye göre danışman sayısında %29’luk artış sağlandı. Aynı dönem içerisinde Microsoft iş ortakları 132 adet yeni sertifika aldı. Türkiye Microsoft Dynamics danışmanlarının yeterliliğini belgeleyen sertifika adedinde de %43’lük bir artış yaşandı. Aynı dönem içerisinde 4 yeni Microsoft Dynamics iş ortaklığı anlaşması yapılırken, Microsoft Türkiye’nin 11 CRM iş ortağı, gerekli sertifika sınavlarını vererek yeterlilik belgelerini aldı.