Ana sayfa BT Gündem Microsoft işortakları 2009’da 4,7 milyar TL gelir elde edecek

Microsoft işortakları 2009’da 4,7 milyar TL gelir elde edecek

101
0

IDC, yaptığı kapsamlı çalışma ile bilişim teknolojilerinin (BT) ve Microsoft’un küresel ekonomi için yarattığı değeri net bir şekilde ortaya koydu. “Microsoft Ekosisteminin, Yazılım ve Bilgi Teknolojilerinin Küresel Ekonomiye Etkisi” başlıklı araştırma, Microsoft’un krizden kurtulmaya çalışan küresel ekonomiye olan katkısını ve öncü rolünü somut göstergelerle vurguladı. Dünya BT harcamalarının yüzde 98’inin gerçekleştiği 52 ülkeyi kapsayan IDC araştırmasında Türkiye de yer alıyor. Araştırmanın yapıldığı 52 ülkedeki toplam BT harcamalarının bu yıl sonu itibarı ile 1,414 trilyon dolar seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Çalışma bu rakamın 2013 itibarı ile 1,7 trilyon lira olacağı tahmin ediliyor. IDC’nin yaptığı tahminlere göre Microsoft’un ekosistemiyle gelir paylaşımı dünya genelinde yaklaşık olarak 1’e 9 oranında gerçekleşirken, Türkiye’de Microsoft’un kazandığı her 1 TL’ye karşılık iş ortakları 2009 yılında 13,53 TL gelir elde edecek.
IDC araştırmasını değerlendiren Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan şunları söyledi:
“IDC’nin yeni araştırması Microsoft’un küresel ekonomi için yarattığı katma değerin ayrıntılarıyla ortaya koyuyor. Microsoft’un sunduğu yenilikçi teknolojisi ve ürünleriyle kurumlara maliyet avantajı ve verimlilik sağlıyor. Ekonomi için değer yaratıyor ve istihdamı genişletiyor. Microsoft’un yerel ekonomiler bazında yatırımlara ve vergi gelirlerine yaptığı katkılar bu çalışmada net bir şekilde görülüyor. Bu açıdan IDC raporu, teknolojinin ekonomideki rolünü ve Microsoft ile iş ortaklarından oluşan güçlü ekosistemin katkılarını bir kez daha gündeme taşıyan önemli bir çalışma.”
IDC Türkiye Genel Müdürü Nevin Çizmecioğulları ise rapor hakkında şöyle konuştu:
“Microsoft’un Türkiye ve küresel pazarda bu kadar etkili olmasının nedenlerinden biri de müşteriye yerel iş ortakları üzerinden ulaşan modelidir. Bu model sayesinde Microsoft küçükten büyüğe binlerce iş ortağına ve onların müşterilerine önemli boyutlarda katma değer sağlayabiliyor. Sadece Türkiye’de Microsoft’un ekosisteminde 7 binin üzerinde iş ortağı bulunuyor. Bu şirketler, dağıtımdan satış ve pazarlamaya, çözüm üretimine, eğitimden desteğe kadar Microsoft ürünleriyle ilgili hemen her türlü hizmeti sunuyor. Microsoft Türkiye bütün dünyada uyguladığı bu modeli ülkemizde de başarıyla yönetiyor. Böylece sektördeki iş olanaklarına ve ekonomik gelişmeye büyük bir katkı sağlıyor”.

Türkiye bilişim sektörü bu yıl yüzde 8,5 büyüyecek
2009 yılında BT harcamalarının 9,5 milyar TL’ye (7,2 milyar dolar) ulaşması beklenen Türkiye’de bilişim pazarının yüzde 8,5 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.
Bilgi teknolojileri bağlantılı faaliyetlerin 2009 yılında toplam vergi gelirine 2,3 milyar TL (1,8 milyar dolar) katkıda bulunacağını öngören IDC araştırması, bilişim pazarının önümüzdeki dört yılda 3,3 milyar TL’lik (2,5 milyar dolar) ek vergi geliri yaratacağını ortaya koydu.
Bilişim harcamalarındaki artışın kuşkusuz istihdama önemli etkileri olacak. Araştırmaya göre şu anda bilişim sektöründe ve bilgi teknolojilerini kullanan kurumlarda 156.000 olan istihdam hacmine 2010 – 2013 arasında 58.000 yeni iş eklenecek.
Yazılım, dağıtım ve hizmetler ile, bilgi teknolojilerini kullanan kurumların ekonomik faaliyetlerindeki ağırlığını artırmaya devam edecek. 2009 yılındaki toplam BT harcamaları içinde paket yazılımın oranı yüzde 9’u bulurken, toplam BT istihdamının yüzde30’unun bu yıl yazılım bağlantılı işlerde gerçekleşmesi bekleniyor.
Bilişim pazarındaki canlılık 2013’ün sonuna kadar Türkiye’de 1,100’den fazla yeni iş kurulmasını sağlayacak. Bu işleri ağırlıkla küçük ve yerel işletmeler kuracak.
Microsoft hem Türkiye ekonomisine, hem de iş ortaklarına kazandırıyor
Microsoft Türkiye’nin birlikte ekosistemi oluşturduğu 7 bini aşkın iş ortağı 2009 sonu itibarı ile 4,7 milyar TL’nin (3,6 milyar dolar) üzerinde gelir elde edecekler. Microsoft’un elde etmiş olduğu her 1 TL’lik gelire karşılık ekosistemdeki şirketlerin bu yıl 13,53 TL gelir sağlaması bekleniyor. Bu geliri elde etmek için ekosistemdeki firmaların bu yıl yapacağı toplam yatırım miktarı ise 1,1 milyar TL’yi bulacak.
Microsoft ekosistemindeki şirketler toplam 39.000 kişi istihdam ederken, işlerinde bilgi teknolojisini kullanan şirketler de Microsoft yazılımları ve ürünleriyle ilişkili 41.000 BT profesyoneli çalıştırıyor. Microsoft ekosisteminde veya Microsoft yazılım, donanım ve hizmet bağlantılı işlerde görevli bu iş gücünün toplam bilişim istihdamının yüzde 52’sini oluşturduğu tahmin ediliyor. Türkiye’deki bilişim gelirlerinin yüzde 57’si ise Microsoft’un yarattığı bu işgücünden kaynaklanıyor.