Microsoft mobil işini beceremedi, Foxconn’a sattı

Microsoft, Nokia’dan satın aldığı cep telefonu biriminin giriş seviyesi telefonlar üreten bölümünü Foxconn markası ile bilinen Hon Hai’nin FIH Mobile şirketine 350 milyon dolara sattı.Bugün imzalanan anlaşma ile Microsoft hala Nokia markası altında 222 ve 230 model ürünleri üreten Vietnam’daki tesisini de Foxconn’a devredilecek. Tesiste hala çalışan 4 bin 500 çalışanın ise dilerlerse Foxconn’da çalışmaya devam edecek.

Microsoft, 2013 yılında yaptığı anlaşma ile Nokia’nın cep telefonu ve hizmetler birimini 5.44 Milyar Euro, yani 7.2 Milyar dolara satın almıştı. Ancak büyük bir hayal kırıklığı olan satın alma sonrasında Microsoft, hissedarların ve yatırımcıların baskısı ile bu satın almayı, 2015 bilançosuna 7.6 milyar dolar zarar olarak yazmak zorunda kalmıştı.

Windows Mobile’a devam

Microsoft, yaptığı açıklamada sadece giriş seviyesi telefon modellerinin satışa söz konusu olduğunu, Lumia marka akıllı telefonların satışa dahil olmadığını belirtirken Windows Mobile 10 işletim sisteminin geliştirilmeye devam edeceği ve mevcut Lumia modelleri ile birlikte  Acer, Alcatel, HP, Trinity ve VAIO gibi üreticiler tarafından satılan Windows 10 işletim sistemli akıllı telefonlara da destek vermeyi sürdüreceğini belirtti.
Ancak açıklamada, neredeyse pazar payı “sıfır”a düşen Lumia marka akıllı telefon serisinin üretimine devam edilip edilmeyeceğine ilişkin bir ibare yer almadı.

Daha ayrıntılı bilgi için Microsoft’un yaptığı AÇIKLAMAYI okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.