Ana sayfa BT Gündem Microsoft Novell işbirliğine tam destek

Microsoft Novell işbirliğine tam destek

134
0

Teknoloji satın alımı karar vericilerinin katıldığı bir ankette Windows Server ve SUSE Linux Enterprise ‘ın birlikte çalışabilirliğini geliştirmek adına Microsoft Corp. ile Novell’in yaptığı anlaşma müşterilerden tam destek aldı. Yaklaşık tüm anket katılımcılar, birlikte çalışabilirliğin geliştirilmesi, ürünlerin birlikte daha iyi çalışabilmesi ve Windows ile Linux ortamlarının daha kolay yönetilmesini sağlayan araçların oluşturulması için tam destek verdiklerini belirttiler. Anket, Novell ve Microsoft’un yetkisiyle bağımsız pazar araştırma şirketi Penn, Schoen & Berland Associates Inc. tarafından düzenlendi.

Novell Global Stratejik İş Ortakları Başkan Yardımcısı Susan Heystee, “Microsoft ve Novell müşterilerin Windows Server ve Linux’u birlikte konuşlandırmalarına yardımcı olmak amacıyla bu işbirliğine girdi. Yapılan bağımsız araştırma gösteriyor ki yaklaşık yüzde 90 gibi bir çoğunluk bu işbirliğini onaylıyor. Çıkan bu yüksek rakamlar bizi şaşırtmadı çünkü müşterilerimizden oldukça olumlu bir şekilde kabul göreceğimizi biliyorduk. Bu araştırma müşterilerimizin kazançlarını ön planda tuttuğumuz anlaşmayı destekledi. Müşteriler artık teknoloji tedarikçilerinden birlikte çalışabilirliği ve satış ve servisin arkasında durulabilen ürünleri görmek istiyorlar.

Penn, Schoen & Berland, 17 – 20 Kasım tarihleri arasında 201 BT yöneticisi, müdürü ve direk BT departmanında olmayan fakat teknoloji satın alımlarında yetkili olan kişilerle bu anketi yürüttü. Özellikle en az 500 PC’si bulunan kurumlar ankette yer aldı. Ankete Microsoft Windows ve SUSE Linux konuşlandırmış şirketlerin yanı sıra BT altyapısında Red Hat Linux da bulunan şirketler de katıldı.

 Anket sonuçlarına göre Novell ile Microsoft arasındaki işbirliği yüzde 95 olumlu bir gelişme olarak değerlendirilip, katılımcılar tarafından onaylanıyor. Yüzde 90 ‘nın üzerinde bir oranla ankete katılanlar; Microsoft ile Novell işbirliğinin önümüzdeki dönemde BT müşterilerine fayda sağlayacağına ve BT sistemlerinin birlikte çalışabilirliğinin artacağına inanıyor.
 Anket katılımcılarının yüzde 85’i Linux dağıtımcıları ile Microsoft’un yakın çalışıyor olmalarının müşterilerin faydasına olacağı görüşündeler. Her 5 katılımcıdan 4’ü, Linux tedarikçilerinin Microsoft ile işbirliği içinde olmasıyla daha fazla Linux satıcısı ile iş yapabileceklerini belirttiler.
 Anket katılımcılarının yüzde 67’si SUSE Linux konuşlandırmayı düşünüyor.
Ankete göre Microsoft – Novell işbirliği müşterilerin SUSE Linux’u düşünme oranını artırdı. Ankete cevap veren tüm katılımcıların 3’te 2’si ve anketi yanıtlayan Red Hat kullanıcılarının yüzde 79’unu bu anlaşmanın Veri Merkezi çözümlerinde SUSE Linux tercih etmelerinde etken olduğunu belirtti.
 Anketi cevaplayanların yüzde 97’si tüm sistemleri ile birlikte çalışabilirliği artıran platform tedarikçisi istediklerini söylediler. Müşteriler, platform tedarikçilerinden birlikte çalışabilirliği artıran ve son kullanıcı olarak hem Linux hem Windows ortamlarını birlikte yönetmeyi kolaylaştıran araçları sunmasını istiyor.
 Yüzde 97 katılımcı teknoloji şirketlerinden ürünlerle ilgli fikir haklarından sorumlu olmalarını istiyor. Her 10 anket cevaplayandan 7’si Linux’u fikir haklarıyla konuşlandırmak ve kurumlarını bu konudaki risklerden uzak tutmak istiyor. Bu müşteriler hizmetleri konuşlandırmadan önce fikir hakları konusunun tedarikçi tarafından çözümlenmiş olmasını tercih ediyor.