Microsoft SQL Server, Linux’a taşınıyor

Microsoft, CEO Satya Nadella önderliğinde yine beklenmedik bir hamle yaptı ve SQL Server veritabanının Linux üzerinde de koşacağını duyurdu.Microsoft’un eski CEO’su Steve Ballmer “Açık kaynak kodu, yazılım endüstrisini baltalayan, kanserli hücre gibi” benzetmesi yapalı çok uzun zaman olmadı. Ancak Microsoft’un mevcut CEO’su Satya Nadella, ezber bozmaya devam ediyor.
Microsoft’un veritabanı uygulaması SQL Server, Windows Server işletim sisteminin yanında Linux işletim sistemi üzerinde de çalışacak. 2017 yılına kadar “Preview – Ön izleme” modunda çalışacak olan veritabanı, Linux üzerinde 2017 yılı ortalarıdan itibaren yeni sürümü ile tam koşmaya başlayacak.

Nadella yeni ufuklara “pencere” açıyor
Microsoft CEO’su Satya Nadella, geçtiğimiz yıl, Office 365 mobil uygulama yazılımları platformunu Apple’ın IOS ve Google’ın Android işletim sistemleri üzerinde de çalışmak üzere değişikliğe gitmişti. Nadella, Microsoft’un bulut platformu Azure’u da en büyük Linux işletim sistemi dağıtıcılarından Red Hat’e de açmıştı. Ayrıca, yazılımcıların IOS ve Android platformları için uygulama geliştirmesine yardımcı olmak üzere Microsoft, geçtiğimiz ay Xamarin’i satın aldığını açıklamıştı.

Veritabanı pazarında iki numara
Microsoft, son pazar araştırmalarına göre dünya veritabanı pazarında Oracle’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Yaklaşık yüzde 21.5 pazar payına sahip olan Microsoft, ikinciliği 2013 yılında IBM’in elinden almıştı. IBM’in hala çok sayıda sunucu üzerinde koşan veritabanı DB/2 önemli bir pazar payına sahip. Yıllık geliri 30 milyar doları geçen, dünya veritabanı, pazarının lideri Oracle ise neredeyse pazarın yüzde 50’sine sahip.

Sunucu pazarında Windows geriliyor
Kuşkusuz Microsoft’un ofis uygulamalarının dışında, kurumsal taraftaki en önemli uygulama ürünü, SQL Server’ı, linux üzerine taşıma kararı, sunucu tarafında Windows’un pazar payının giderek düşmesi.
Web sunucuları pazarında Windows işletim sisteminin pazar payı, Şubat 2016’da yüzde 32’ye kadar gerilerken, dünyanın süper 500 sunucusu arasında, Windows işletim sistemi kullanan hiçbir sunucu bulunmuyor. Buna karşılık, dünyanın en güçlü 500 bilgisayarından çoğu Linux üzerinde koşuyor.
Linux Vakfı’nın 2014 yılı verilerine göre, kurumsal sunucuların yüzde 79’unda linux çalışırken, Windows işletim sistemi ise yüzde 36’sında çalışıyordu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.