Ana sayfa BT Gündem Microsoft’tan Linux’a tam destek!…

Microsoft’tan Linux’a tam destek!…

150
0

Microsoft ve ezeli rakibi Novell, SuSe Linux dağıtımının Windows işletim sistemi ile aynı platformda sorunsuz çalışabilmesi için işbirliği anlaşması imzaladı. Şirketler ayrıca sanallaştırma teknolojisi üzerine de AR-GE çalışması yapacakMicrosoft ve Novell, en az 2012’ye kadar geçerli olacak anlaşma kapsamında, her iki firmanın ürünlerinin birlikte daha iyi çalışarak müşteri avantajını maksimum düzeye taşımasını sağlayacak çözümlerin oluşturulması, pazarlanması ve desteklenmesine yönelik bir dizi büyük ölçekli teknik ve ticari işbirliklerine gidiyor. Çok sayıda bileşenden oluşan anlaşma, bir patent ve teknik işbirliği anlaşmasının yanı sıra akademik çevrelerin, açık kaynak taraftarlarının ve standartları benimseyen kuruluşların yararlanacağı çeşitli taahhütleri içeriyor.

Her iki şirket de birbirlerinin müşterilerine ürün lisansı sağlama konusunda anlaştığını açıkladı. Yeni model sayesinde müşteriler, Windows ve Linux arasındaki daha gelişmiş yönetilebilirlik ve birlikte çalışabilirlik olanaklarının sağladığı esneklikten faydalanabilecek.
“Bu yeni model ve ilişkimizde yaşanan gelişmelerin müşteriler tarafından büyük ilgiyle karşılanacağını tahmin ediyoruz. Çünkü bu gelişme müşterilerin iki platforma yaptıkları önemli yatırımları daha da yakınlaştırarak pratik bir değer yaratıyor.” Diyen Microsoft CEO’su Steve Ballmer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üstünlükleri arasında karma kaynak geleneği de bulunan bir şirket olan Novell ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Patentler konusunda anlaşmış olmamız, Web hizmetleri yönetimine odaklanmamızı mümkün hale getirerek şirketlerimiz ve müşterilerimize yeni fırsatlar sağlayacak” Anlaşmaya göre Novell Linux platformu ve karma kaynaklı ortamların birlikte çalışabilirliğine yönelik açık kaynaklı yazılım sağlayıcılar arasında açık biçimde lider konumuna gelirken, Microsoft da Windows ve Linux çözümleri isteyen müşterilere SUSE Linux Enterprise ürününü resmi olarak tavsiye edecek. Microsoft ayrıca Linux Enterprise Server’ın bakım ve desteği için kuponlar dağıtarak, müşterilerin iki şirketin patenti ve işbirliği kapsamında Linux’un birlikte çalışabilir sürümünden yararlanmasını sağlayacak.

“Teknoloji şirketleri müşterilerinden çoğu zaman kendilerine uyum sağlamalarını ister. Bugün ise bizler müşterilerimize uyum sağlıyoruz” diyen Novell CEO’su Ron Hovsepian, sözlerini şöyle sürdürdü: “Novell ve Microsoft, müşterilerinin her iki firmanın da ürünlerinden, kurumsal altyapıları açısından anlamlı sonuç sağlayacak biçimde yararlanmasını olanaklı hale getiriyor., İşbirliği ve patent anlaşmamızın, bu çözümlerin arkasında duran her iki şirketin de ortak güvencesi sayesinde en üst düzeyde birlikte çalışabilirliği mümkün kıldığına inanıyoruz.”