Ana sayfa BT Gündem Microsoft’un “Kumo”su “Bing” olacak

Microsoft’un “Kumo”su “Bing” olacak

96
0

Amerikan Wall Street Journal gazetesi Microsoft’un kamuoyunda “Kumo” olarak bilinen yeni nesil arama motorunun önümüzdeki hafta duyurulacağını bildirdi. Yeniden isimlendirilecek olan proje “Bing” adını alacak.
Gazete’de yer alan habere göre önümüzdeki hafta içerisinde ABD’nin California eyaletinde gerçekleştirilecen olan “All Things Digital” konferansında, Microsoft’un arama motorunun yeni sürümünün kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

Kumo kod adıyla Microsoft’un uzun süredir üzerinde çalıştığı arama motoru teknolojisi Google’ın hakim olduğu arama motoru pazarında Microsoft’un pazar payını artırmaya yönelik büyük bir adım olarak gösteriliyor.

ComScore araştırma kuruluşunun raporuna göre Nisan ayında Google’ın ABD’deki arama pazarı payı yüzde 64.2’ye yükseldi. Yahoo’nun yüzde 20.4 olan pazar payına karşılık Microsoft’un sadece yüzde 8.2 pazar payı bulunuyor.

Kumo yanında Wolfram Alpha da bu hafta içinde kamuoyuna duyurulmuştu. Türk girişimcilerin semantik arama motoru Hakia ise hala beta testi yayınlarına devam ediyor.