Microsoft’un tek seçeneği Linux’a geçmek

Açık Kaynak Kod’lu yazılımların özgürce lisanslanmasını sağlayan General Public Licence’ın (Genel Kamu Lisansı) kullanılmaya başlamasınınn 20’inci yaş günü İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısı ile kutlandı. Linux International Yönetim Kurulu Üyesi Siyami Kahyaoğlu Genel Kamu Lisansı’nın 20’inci yaş günü toplantısında Microsoft’un tek çaresinin kaynak kodlarını açmak veya Microsoft Linux üretmek olduğunu söyledi.

Toplantida Linux işletim sisteminin ve Açık Kaynak Kod yazılımlarının gelişimi konusunda bilgi veren Kahyaoğulu 2008’de dünyada iki işletim sistemi kalacağını ve birisinin Linux olacağına dikkat çekerek Microsoft’un bu alanda var olabilmek için kaynak kodlarını ya açmak zorunda olduğunu ya da Linux dağıtımını pazara sürmek zorunda olduğunu belirtti.

Hava Kuvvetleri Komutu’nın yaptığı açıklamayı da örnek gösteren Kahyaoğlu Amerikan ordusu Çin’de üretilmiş olan işletim sistemleri ile donatılmış silahlarıyla Irak’ı işgal edebilir miydi? Türkiye bir ambargo altında kalsa yurtdışında geliştirilmiş olan yazılım ürünlerini Türkiye kullanabilecek mi? sorularını kendine sormaktan alıkoyamadığını dile getirdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.