Ana sayfa BT Gündem Microsoft’un yapamadığnı Türkiye yapacak

Microsoft’un yapamadığnı Türkiye yapacak

112
0

Microsoft’un yıllar önce arama motoru pazarındaki çıkışı keşfederek üzerinde çalışmaya başladığı, MSN Search ile başlayan şun Bing ile devam eden arama motoru işine Türkiye olarak giriyoruz. Türkiye Microsoft’un yıllar yılı üzerinde çalıştığı milyarlarca dolar kaynak ayırdığı arama motoru işinde henüz istenilen düzeyde Google’a alternatif olamamasına rağmen Türkiye 1 yıl içinde Google’a rakip olma hayalleri kuruyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer 2010 yılı sonuna kadar yerli arama motoru çalışmalarını tamamlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Türkiye Google’a arama motoru alanında değil e-posta alanında da rakip olacak. Anaposta projesi ile daha doğmamış çocuklara e-posta adresi verecek, hatta bu adres nüfus cuzdanlarına kaydedilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Kurban Bayramı öncesi yaptığı açıklamada, `yerli arama motoru` kurulmasına yönelik çalışmaları 2010 yılında tamamlamayı hedeflediklerini ve `Anaposta Projesi` kapsamında, her çocuğun doğar doğmaz nüfus cüzdanında yazılı olan bir posta adresine sahip olacağını bildirdi.

Acarer, `Youtube` ve `Google` başta olmak üzere mevcut tüm arama motorlarının yabancı kaynaklı olduğunu hatırlatarak, `Bu nedenle, şu andaki internet yoluyla yapılan her türlü haberleşme yabancı ülkelere gidiyor, oralardan geri geliyor. İşin bu açıdan bir güvenlik tarafı var` dedi.

Mevcut yabancı arama motorlarının Türkiye`nin ihtiyaçlarına cevap vermediğini, ülke hassasiyetlerine zaman zaman duyarsız kaldığını ifade eden Acarer, Türkçe karakterlerden kaynaklanan sıkıntılar da yaşandığını dile getirdi.