Microsoft’a yolsuzluk ve rüşvet soruşturması

ABD’nin Sermaye Piyasaları Kurulu olarak adlandırılan Security Exchange Commission (SEC) Microsoft’un Macaristan’daki faaliyetleri hakkında yolsuzluk ve rüşvet soruşturması başlattı.Wall Street Journal’ın haberine göre, Microsoft, 2013-2014 yıllarında, Macaristan devlet kuruluşlarına windows ve ofis verimlilik yazılım lisansları satmak için aracı şirketlerle işbirliği yaptı. İddiaya göre, Microsoft işbirliği yaptığı yerel şirketlere, yazılım lisanslarını büyük indirimler ile satarken, bu şirketler devlet kurum ve kuruluşlarına lisansları rayiç fiyatlar üzerinden sattı. SEC, indirimli fiyatlar ile rayiç fiyatlar arasındaki büyük farkın, devlet kurum ve kuruluşlarında görevli personele rüşvet olarak verildiği iddiasını soruturuyor.Telia Sonera’nın başını yakmıştı
Rüşvet ve yolsuzluk soruşturmaları İsveç merkezli Telia Sonera’nın başına bela olmuş, dönemin CEO’su Lars Neuberg’i koltuğundan etmişti. Telia Sonera, 2007-2010 yılları arasında, Özbekistan’da yolsuzluk yaptığına ilişkin SEC suçlamalarıyla yüzleşmiş, ABD adaleti ile 965 milyon dolar ceza karşılığında anlaşmıştı. Ayrıca, Telia Sonera, aralarında Türkiye’nin de olduğu Avrasya operasyonundan çıkma kararı almak zorunda kalmıştı.
Microsoft’a ard arda kötü haberler geliyor.
Microsoft son günlerde ardı ardına kötü haberler alıyor. SEC soruşturması öncesinde, Israil devleti de yıllık 27 milyon dolar lisans ücreti ödediği Microsoft ile devlet kurum ve kuruluşlarında kullandığı Microsoft ürün lisanslarının yenilenmeyeceğini duyurmuştu. Bayramdan önce de Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “dijital boykot” çağrısı üzerine kamu kurum ve kuruluşları Windows yerine Pardus işletim sistemi kullanma seferberliğine başladı. Hatta, AK Parti yönetimi, AK Parti belediyelerine talimat yollayarak Windows işletim sistemi yerine Pardus’a geçilmesini salık verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.