Microsoft’tan personeline iPhone’a geçin talimatı

Çeşitli güvenlik açıklarıyla başı dertte olan Microsoft, Çin'deki personelinin Eylül ayından itibaren Apple iPhone cihazlara geçmeleri gerektiğini duyurdu

Microsoft, Eylül ayından itibaren Çin’deki çalışanlarının sadece Apple iPhone cihazlarla işle ilgili faaliyetlerde bulunmassına izin verileceğini duyurdu.

Bu hamle, ABD teknoloji devinin küresel Güvenli Gelecek Girişimi’nin (SFI), şirketin operasyonlarında çalışanların siber güvenlik önlemlerini standartlaştırmayı amaçladığı bir dönemde geldi.

Bloomberg tarafından görülen şirket içi bir notta açıklanan karar, Çin ana karasındaki yüzlerce çalışanı etkileyecek ve bu çalışanların artık Microsoft Authenticator şifre yöneticisini ve Identity Pass uygulamasını kullanması gerekecek.

Dünyanın en değerli şirketi, aralarında Huawei ve Xiaomi gibi Çinli üreticilerin ürettiği telefonların da bulunduğu, halihazırda Android telefon kullanan personeline iPhone 15 modellerini verecek.

Microsoft neden Çin’deki personelin iPhone’lara geçmesi için baskı yapıyor?
Ferman, Microsoft’un siber güvenlik endişelerinin arttığı bir dönemde geldi. Ocak ayında firma, Rusya devleti destekli Midnight Blizzard’ın, birçok ABD Hükümeti kurumunu etkileyen hedefli bir keşif misyonu olduğu söylenen bir hack saldırısına maruz kaldığını doğruladı. Microsoft, belirli müşterilere, ihlalin ardından bilgisayar korsanlarının e-postalarına erişmiş olabileceklerini bildirmeye başladı.

Android cihazların aniden durması aynı zamanda Çin’deki karmaşık mobil sektörün bir sonucudur. Google Play’in ülkede mevcut olmaması, akıllı telefon üreticilerinin kendi uygulama mağazalarını oluşturmasına ve işletmesine yol açtı. Microsoft, Google’ın Çin’deki hizmetlerinin eksikliğinin kararda önemli bir faktör olduğunu savundu. Ancak Apple’ın iOS mağazası mevcut.

Microsoft, konuyu kamuoyuna açıklamadı ve medyanın kararın arkasındaki nedenlere ilişkin sorularını yanıtlamadı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu