Ana sayfa BT Gündem Milleni.com’da yıl sonu hedefi 150 CallShop

Milleni.com’da yıl sonu hedefi 150 CallShop

88
0

Yıl sonuna dek ülke genelindeki call shop sayısının 150’ye ulaşmasını amaçlayan Millenicom, girişimciler için yepyeni ve cazip fırsatlar hazırladı. Millenicom, halihazırda call shop sahibi olan ve farklı bir operatörden hizmet alan işletmecilere inanılmaz olanaklar sunuyor. Mevcut call shop’larını Millenicom’a geçirmek isteyen işletmeciler, bu dönüşümü kolaylıkla yapabiliyorlar. Ellerinde bulunan cihazlar Millenicom sistemine uyumlu olduğu takdirde call shop’ların dönüşüm maliyetleri 100 dolara kadar inebiliyor. Öte yandan Millenicom altyapısından yararlanan 4 kabinli bir call shop 1.200 dolardan başlayan fiyatlarla kurulabiliyor. Üstelik Bonus Card’a 12 ay taksit fırsatı da sunuluyor. Ülkemizin dört bir yanındaki call shop’lar kurulum ve dönüşüm için Millenicom ekiplerinden destek alabiliyorlar. Call shop işletmecileri aynı zamanda Millenicom’un destek hattından bayram ve tatil günleri de dahil olmak üzere 7 gün 12 saat ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar.Giderek yaygınlaşan call shop’lar her geçen gün daha geniş bir kitle tarafından tercih ediliyor. Call shop kullanıcılarının yaklaşık olarak %50’sini çalışmak, eğitim almak ya da tatil yapmak için ülkemizde bulunan yabancılar oluşturuyor. Aynı zamanda call shop’lardan yararlanan ülkemiz vatandaşlarının sayısı da büyük bir hızla artıyor. Call shop’ların sunduğu ekonomik ve kaliteli görüşme avantajlarıyla tanışanlar, özellikle şehirlerarası, milletlerarası ve cep telefonu aramalarında call shop’ları tercih ediyorlar. Yüksek ses kalitesi ve ekonomikliği nedeniyle Millenicom call shop’ları yerli yabancı tüm tüketicilerin gözdesi konumunda bulunuyor.

Millenicom call shop’ları hem yatırımcısına hem de tüketiciye önemli fırsat ve yenilikler sunuyor. Örneğin, Millenicom call shop’undan görüşme yapacak olan bir kişi, hangi tutarda görüşme yapmak istediğini önceden belirtebiliyor. Call shop bu rakama göre kendisini ayarlıyor ve görüşme yapılırken kabindeki ekranlardan ne kadarlık görüşme hakkı kaldığı gibi her türlü bilgi kolaylıkla takip edilebiliyor. Millenicom call shop sahiplerine ise fatura tutarlarının online olarak takip edilebilmesi gibi önemli avantajlar sunuyor. Call shop sahibi dilediği zaman Millenicom’un özel web sistemine girip, fatura tutarını görebiliyor ve dükkanda olmasa bile işlemleri kolaylıkla takip edebiliyor. İnternet üzerinden tüm görüşme kayıtlarına ve fiyat bilgisine ulaşabilen call shop sahipleri dükkanlarındaki her türlü gelişmeyi görüntüleyebiliyorlar. Böylece gelecek olan faturada sürprizlere yer olmuyor.

Millenicom Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Cora, call shop alanındaki çalışmalarına yönelik şu bilgileri veriyor: “Call shop’lar ülke genelinde giderek yaygınlaşıyor. Biz de pazar lideri olduğumuz bu alanda girişimcilere yönelik önemli fırsatlar oluşturuyoruz. Gerek fiyat, gerekse kârlılık anlamında call shop açan yatırımcılara en iyi olanakları sunuyoruz. En ekonomik ve en kaliteli call shop’ları kuran firma olduğumuzu özellikle belirtmek isterim. Kalitemiz artık call shop kullanıcıları tarafından da bilindiği için, onlar da görüşme yapacakları zaman Millenicom’dan hizmet alan call shop’ları tercih ediyorlar. Bu nedenle de farklı firmalardan altyapı hizmeti alan call shop’lar giderek artan bir oranda bizimle sözleşme yapmaya başladılar. Çünkü amacımız hem call shop sahiplerine hem de onların müşterilerine en avantajlı, en ekonomik ve en kaliteli hizmeti sunmak.”

İnternet kafe sahipleri, yeni bir işyeri açmayı düşünenler, mevcut düzenini bozmadan ek gelir elde etmek isteyen market sahipleri, cep telefonu satış ve servis noktaları, teknoloji mağazaları, kırtasiyeler, turistik merkezlerdeki dükkan sahipleri ve kontörlü telefon hizmet noktaları kolaylıkla call shop kurabiliyorlar. Call shop açmayı düşünen yatırımcılar (0 212) 385 03 84, (0 212) 385 03 85, (0 212) 385 03 88 numaralı telefondan Ebru Polat’ı arayabilir veya [email protected] adresine e-posta göndererek Millenicom’un call shop fırsatları hakkında geniş bilgi alabilirler.