Millenyum kuşağı mobilite ağırlıklı yaşıyor

Motorola’nın İstanbul’da gerçekleştirilen MOTO4You etkinliğinde sonuçları açıklanan araştırmaya göre, Milenyum kuşağındaki(16-27 yaş) Türk gençleri video içeriğine ne şekilde erişim sağlayacakları konusunda daha fazla yönetim/denetim sahibi olmak istiyor ve ebeveynlerinin genişbant teknoloji hizmetleri satın almaya yönelik kararlarını etkiliyor.Motorola, Inc
İ İstanbul’daki dört günlük MOTO4You etkinliğinde Türkiye’deki Milenyum kuşağı(16-27 yaş grubundaki genç yetişkinler) için yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Ankette, Milenyum kuşağının tüketici elektroniği ve zenginleştirilmiş medyayı kullanmak konusunda çevrelerine olan etkilerini ve kendi davranış biçimlerini tespit etmeye odaklanıldı.

Mayıs 2009’da Türkiye’de Milenyum kuşağına mensup 500’den fazla kişi ile İnternet ortamında yapılan araştırma, Milenyum kuşağındaki gençlerin, ebeveynlerinin genişbant teknolojisi ve hizmetleri satın almaya yönelik kararlarını etkilediklerini ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre genişbant hizmetleri satın almada ebeveynlerini etkileyen Milenyum kuşağındaki Türklerin oranı yüzde 70, bilgisayar donanımı almak konusunda etkileyenlerin oranı ise yüzde 75.
Milenyum kuşağındaki Türkler ayrıca video içeriğine nasıl ve ne zaman erişim sağlayacakları konusunda daha fazla kontrol sahibi olmak istediklerini ifade ettiler. Araştırmaya katılanların üçte ikisinden fazlası TV programları ve filmlerden oluşan arşive evlerinden erişmek istiyor. Ayrıca:
Yüzde 75’i televizyonu açtıklarında veya bir başka kanala geçtiklerinde bir filmin başını kaçırmışlarsa filmi en başından izleyebilmek istiyor.
Yüzde 59’u evlerinde televizyon seyrederken ekrandaki programı durdurup evin başka bir odasında kaldıkları yerden seyretmeye devam etmek istiyor.
Yüzde 71’i evlerinde değilken de TV programları ve filmlerden oluşan arşivlerine her zaman her yerde ulaşmak istiyor.

Araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuç da medya mobilite talebinin artmakta olması. Milenyum kuşağı, medyayı ve son haberleri hareket halindeyken de izleyebilmek istiyor ve filmleri geleneksel televizyonlardan farklı cihazlarda izlemeye yatkınlık gösteriyorlar. Hareket halindeyken sadece mobil İnternet erişimine sahip olmanın ötesinde, Milenyum kuşağı, dosya ve filmlere internet ortamında veya önceden mobil bir cihaza kaydedilmiş olarak erişebilmek istiyor:
Yüzde 64’ü seyahat ederken kendi seçtikleri filmleri seyretmenin hoş olacağını düşünüyor.
Yüzde 67’si evlerindeyken, televizyonun bulunmadığı odalarda film seyredebilmek istiyor.

Türkiye’deki Milenyum kuşağı, mevcut genişbant İnternet bağlantısından daha fazlasını talep ediyor. Yüzde 40’ı internet bağlantısı kesildiği zaman kendilerini tamamen boşlukta kalmış gibi hissediyorlar:
İnternetten dosya indirirken daha az vakit harcama beklentisi içindeler. Yüzde 67’si daha hızlı genişbant istiyor.
Araştırmaya katılanların yarısına yakını, internetten 30 dakikalık bir TV programını indirip kaydetme işleminin beş dakikadan az sürmesini istiyor.
Yüzde 81’i mobil İnternete, yani genişbant içeriğine her zaman her yerde erişebilmek istiyor.

Motorola Avrupa Hizmetler Satış Direktörü Alper Türken şunları söyledi: “Milenyum kuşağı, İnternet ve cep telefonlarıyla büyüdü. Yaşam tarzlarında teknolojinin muazzam bir etkisi var. Bu kuşağın teknoloji gereksinimleri ve istekleri, içerik taleplerini ve bunun tüketiciye nasıl bir altyapı aracılığıyla ulaştırılacağını belirlemek suretiyle hem günümüzün hem de geleceğin dijital dünyasına şekil veriyor. Milenyum kuşağının başka ülkelerdeki mensupları gibi Türkiye’dekiler de daha fazla mobilite ve zenginleştirilmiş medya içeriği istiyor. Yüzde 40’ı yüksek çözünürlüklü TV programlarına ‘bayıldıklarını’ söylüyor. Servis sağlayıcı müşterilerimizin gerek günümüzde gerekse gelecekte kişisel medya deneyimlerini tüketiciye daha çabuk ulaştırmalarını sağlayacak çözümlerin önemi Milenyum Kuşağı Araştırması’nın sonuçlarıyla bir kez daha vurgulanmış oldu.”

MOTO4You etkinliğinde Vodafone, Turkcell, Türk Telekom ve Türksat’tan gelen ziyaretçileri ağırlayan Motorola, WiMAX, Uzun Vadeli Evrim (LTE), ve dijital video çözümleri dahil olmak üzere kişisel medya deneyimlerinin tüketiciye daha çabuk ulaştırılmasını sağlayacak en yeni çözüm ve servislerin tanıtımını gerçekleştirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.