Mobil genişbant hızla yayılıyor

Ericsson Başkanı ve CEO’su Carl-Henric Svanberg, Ericsson hissedarlarının katıldığı toplantıda, HSDPA çözümünün Asya, Orta Doğu, Afrika, Avrupa ve Kuzey Amerika’da 15 ülkede kullanımda olduğunu açıkladı. HSDPA, 15 ülkenin her birinde ticari donanım ve yazılım üzerinde hayata geçti ve 3.6Mbps downlink veri hızına ulaştı. Dünya çapında operatörler, kullanıcılara daha hızlı ticari servisler sunabilmenin çabası içindeler ve bu süreçte 3G/HSDPA destekli servislerin olanaklarını keşfediyorlar.
Svanberg, “Bu kadar erken bir dönemde, müşterilerimizden HSDPA teknolojisinin sağladığı mobil genişbant olanaklarıyla ilgili çok olumlu tepkiler aldık. Bugün ticari olarak hizmet veren, Ericsson tarafından kurulumu yapılmış 15 HSDPA sistemimiz var. İnanıyorum ki, 2006 yılında HSDPA çözümümüz ile birçok başarılı kurulum daha göreceğiz”.
Bu gelişmelere ek olarak Ericsson, geçtiğimiz günlerde Amerika’nın en büyük kablosuz iletişim şirketlerinden Cingular’ın UMTS/WCDMA şebekesini HSDPA teknolojilerine upgrade etti. Böylece Cingular, dünyada HSDPA şebeke üzerinden ilk defa servis verecek operatör oldu. Bir diğer kilometre taşı ise, Kasım ayının başında Tokyo’da Vodafone KK operatörünün şebekesinin HSDPA teknolojisine geçişi oldu.
WCDMA teknolojisinin bir üst adımı olan HSDPA, 14.4Mbps veri hızında İnternet bağlantı hızına olanak sağlıyor. Böylece operatörler sistem kapasitelerini ikiye katlıyorlar ve etkileşimli servisler için yanıt süresi daha hızlı oluyor.

Mekandan bağımsız olarak e-posta göndermemize, çevrimiçi müzik dinlememize, video izlememize ve İnternet servislerine erişmemizi sağlayan mobil genişbant, HSDPA sayesinde bizlere bu olanakları getiriyor. Operatörler ise bu teknoloji ile geniş kitlelere yönelik servisler pazara sunabiliyorlar.

WCDMA, dünyanın en büyük 10 operatörünün 8’i tarafından tercih edilmiş olan lider 3G teknolojisidir. Ericsson’a göre, 2007 yılı itibariyle mobil abonelerin yaklaşık yüzde 80’i GSM/EDGE/WCDMA teknolojilerini tercih edecek. Ericsson bugün GSM/EDGE/WCDMA teknolojilerinde yüzde 35 pazar payına sahip.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.