Mobil kapsama Evrensel Hizmet’le 500 nüfusun altına inecek

Telekomünikasyon sektörünün ve Avea’nın 2007 yılındaki performansının değerlendirildiği ve 2008 beklentilerinin paylaşıldığı toplantıda konuşan Avea CEO’su Cüneyt Türktan, şirketin cirosunun bir önceki yıla göre % 18 artışla 1.7 milyar YTL’ye ulaşma başarısı gösterdiğini söyledi. Türkiye mobil pazarındaki abone sayısı 2007’de bir önceki yıla göre %17 büyürken, Avea’nın %33 büyüdüğünü vurgulayan Türktan, Avea’nın özellikle 2007’nin son 3 ayında yeni abone kazanımında %60 artış kaydettiğini, böylece pazar payını %16’ya çıkarttığını belirtti. “2007’de güçlendirdiğimiz altyapımız ile 3G, 4G ve Wi-Max’e hazırız”

Avea’nın yeni abone kazanımındaki başarısının arkasındaki etkenlerden birinin gelişen teknolojik altyapısı olduğunu söyleyen Türktan, 2007 yılında yapılan toplam 302 milyon dolarlık yatırımla altyapılarını daha da güçlendirdiklerini ve bu sayede 3000 ve üstü nüfuslu yerleşim yerlerinin %99.5’ini kapsadıklarını aktardı. Öte yandan Türkiye nüfusunun %93’ünü kapsayan EDGE şebekesi ile penetrasyonu %87 seviyesine ulaştırdıklarını belirten Türktan, bu alanda Avea’nın liderliğinin sürdüğünün altını çizdi.

Türktan 2007 yılına girerken Diyarbakır’da açılan santral ile Güneydoğu Anadolu bölge şebekesini daha verimli ve kaliteli hale getirdiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “2007 yılı içinde Avrupa ve birçok uluslararası standartlar ile uyumlu, Türkiye’nin ilk yüksek teknolojiye sahip yeni nesil IP tabanlı çekirdek şebekemizi hayata geçirdik. Bu sistem sayesinde Avea, 3G,4G ve Wi-Max gibi teknolojilere uyumlu hale geldi. Aralık ayında ise İzmir Santralimizi teknolojik altyapısı güçlü yeni binasına taşıdık. Bu sayede Ege Bölgesi ve çevre illerdeki abonelerimize daha iyi hizmet sunmaya başladık” dedi.

2008’de 3G beklemiyoruz

Avea’nın 2008 yılı içerisinde ön gördüğü 300 milyon dolarlık yatırım planı içerisinde 3G lisans bedellerinin olmadığının dikkat çektiğini belirten bir soru üzerine Cüneyt Türktan, “2008’de 3G ihalesi beklemiyoruz. Ama 3G’yle ilgili yatırımlarımızı büyük oranda yaptık. Üçüncü neslin dünyada kullanım oranları çok yüksek değil. Geçilirse de hazırız. Telekomikasyon Kurumu’nun 2008 sonunda ya da 2009 başında yeni bir ihale açacağını tahmin ediyoruz. Eğer böyle bir ihale olur da biz de lisans alırsak, bu lisans yatırımını mevcut yatırım rakamına yeni bir ilave yaparak karşılarız” dedi.

Kapsama alanı 500 kişilik yerleşimlerin altına inecek

2008 yılında 3G ihalesini beklememelerinde Ulaştırma Bakanlığı’nın kapsama alanının küçük yerleşim birimlerine de yaygınlaştırılması isteğinin önemli olduğunu belirten Türktan “Öncelikle nüfusu 1.000’e kadar olan yerleşim birimlerinin tamamını kapsama alanına alacağız. 500 nüfusa kadar olan bölgeleri de diğer operatörlerle belki bölge paylaşımı esasına dayanarak kendi bütçemizden karşılamayı planlıyoruz. Ancak 500 kişiden daha az yerleşimi bulunan kasabaların yatırımlarını Evrense Hizmet Fonu’ndan karşılayacağız” dedi.

Türkçe SMS’ler 1 kontör

Telekomünikasyon Kurulu’nun Türkçe karakter içeren SMS’ler konusunda fazladan ücretlendirme sorunun yıl sonuna kadar çözüme kavuşturulması isteğini de altyapı olarak hazırladıklarını belirten Cüneyt Türktan “Avea olarak biz hazırlığımızı tamamladık. Diğer operatörleri bekliyoruz. Onlar da hazır olunca Türkçe karakter içeren SMS’ler tek kontöre gönderilebilecek. Ancak biz Avea içi mesajlaşmada Türkçe karakter desteğini abonelerimize Şubat ayı içinde sunmaya başlayacağız” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu