Ana sayfa BT Gündem Motorola 3D keyfini eve getiriyor

Motorola 3D keyfini eve getiriyor

88
0

Motorola, Las Vegas’ta düzenlenen ‘NAB Show’da tanıttığı endüstrideki ilk 3D TV uyumlu set üstü (ev çözüm cihazları) cihazlarıyla izleyiciye evinde görsel bir şölen vaad ediyor. DCX set üstü (bir vericiden ya da ağdan yayının alınabilmesi için tasarlanan cihazlar) alanında öncü nitelikteki çalışmalarıyla öne çıkan Motorola’nın son geliştirdiği 3D video (görüntü) işleme sistemli ‘set üstü (ev çözüm cihazları) ’lar, servis sağlayıcılarının ev sakinlerine ayrıcalıklı ve kesintisiz 3D TV görüntüsü sunmasına olanak veriyor. Çok daha yetkin bir kapasiteye sahip olan yeni 3D sistem, 2D ve 3D görüntü arasında geçiş işlemi gerektirdiği için her seferinde uzaktan kontrol kumandalarını kullanarak televizyon ve ‘set üstü’ ayarlaması yapmak zorunda kalan tüketicinin yaşadığı sıkıntıları da ortadan kaldırıyor.

3D teknolojisinin gelişiminde 10 yılı aşkın süredir önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Motorola Kıdemli Başkan Yardımcısı John Burke, 3D TV’nin yaygınlaştırılmasını destekleyen yenilikçi çözümlerle şirketin endüstrideki öncü konumunu sürdürdüğünü ifade etti. Burke; güçlendirilmiş yeni 3D yazılımının, servis sağlayıcılarına mevcut video sunum alt yapıları üzerinden yüksek kalitede 3D TV hizmeti verebilmeleri yönünde doğrudan bir çözüm getirdiğini söyleyerek; bunun sektör için önemli bir kazanım olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

“ Time Warner, medya ve eğlence sektörünün küresel lideri olarak 3D’nin tüketicilere sunumunda en iyi yöntemi belirlemek amacıyla Motorola ile işbirliği yapmaktan memnun” diyen ‘Time Warner Cable’ın sözcüsü ise Motorola’nın 3D sinyallerinin algılanması konusundaki zorlukları çok iyi bildiğini ve uzmanlığına güvendiklerini söyleyerek “3D görüntü işleme kapasitesinin DCX set üstü cihazlarımıza entegre edilmesiyle abonelerimizin sıradışı bir 3D keyfi yaşayacakları kesin” diye konuştu.

3D sinyal işlem yazılımını set üstü cihazlara uyarlayarak alandaki liderliğini koruyan Motorola’nın uyumlu hale getirildiği yeni 3D TV’nin sunduğu özellikler ve avantajlar:

· 3D format algılaması: 3D TV işlem yazılımı, 3D içeriğinin varlığını otomatik olarak algılıyor ve içeriğin düzgün alınması ve görüntülenmesi için format tipini tanımlıyor. Tüketicinin böylelikle 2D ve 3D kanalları arasında kesintisiz geçişler yapabilmesine izin veriyor. Set üstü cihazlar ayrıca MPEG-4 ve MPEG-2 üzerinden 3D TV’yi de destekliyor ve 1080p24/30 çıkışına uyumlu.

· İçeriği yeniden formatlama: 3D içeriği algılandığında set üstü cihazlar otomatik olarak tüm ekran metinleri ve grafiklerini gelen formata uyumlu hale getiriyor. Bu sayede 3D TV seti tarafından düzgün görüntü aktarımı sağlanabiliyor. 3D işlem yazılımı, altyazı, acil uyarılar, grafik uygulamaları ve metin çerçevelerinin yanı sıra mevcut program rehberleri (EPG) ve uygulamaları gibi ekran üzerindeki tüm görüntüleri destekliyor.

“3D içeriği, tüketicinin düş gücünü hızlı bir şekilde yakalıyor ve evde olağanüstü 3D gösterimi yaratılmasına olanak tanıyor” diyen IDC (International Data Corporation) analisti Greg Ireland, günümüz alt yapısı üzerinden 3D içeriğinin kesintisiz sağlanması ve tüketicinin sezgisel izleme deneyimine katkıda bulunması açısından Motorola’nın üstün bir 3D TV çözümü sunduğuna işaret etti.

Motorola’nın portföyünün çerçeve uyumlu 3D sinyal alımını destekleyerek servis sağlayıcılarına 3D sunumu ve yaygınlaşması yönünde şimdi büyük kolaylık sağladığını söyleyen Burke, “Servis sunucularının 3D TV’yi kucaklamaya başlamaları tüketicinin ilgisini yükseltmekle kalmayacak, 3D proglamlaması ve hizmetlerde talep artışını tetikleyecek. Motorola, bu anlamda müşterilerimizin bu heyecan verici yeni hizmeti başarılı bir şekilde uygulamasına ve yaygınlaştırılmasına yardımcı olmak için 3D TV alanında yeni açılımlarla ilerlemeye devam edecek” dedi.