Motorola’dan hayat kurtaran kulaklık

Motorola, Fransa Cannes’da düzenlenen 3GSM Dünya Kongresi’nde yeni ürün ve hizmetlerini tanıttı.Kongrede, Motorola’nın araç içinde kullanılmak üzere geliştirdiği kablosuz Bluetooth çözümleri büyük ilgi gördü. Avrupa’da sürücü güvenliğini sağlamak amacıyla gündeme getirilen acil çağrı sistemi e-Call girişiminin önde gelen destekleyicilerinden olan Motorola, yeni araç kitiyle bu amaca hizmet etmeyi hedefliyor.

Kaza anında acil durum merkezine sinyal gönderen kit, polisi ve kurtarma görevlilerini harekete geçiriyor. Ayrıca kazayla ilgili mevkii, saat gibi önemli verileri de ses bağlantısına paralel olarak görevlilere iletiyor, yaralı kişinin doğrudan kurtarma ekipleri ile bağlantıya geçmesini sağlıyor.

Kablosuz Bluetooth teknolojisi Telematik Kontrol Birimi’ne (TCU) entegre edilerek otomobile fabrikada monte edilirse, sistemin çalıntı aracı bulma, kaza anında acil yardım gibi özelliklerinden yararlanılabilecek. Motorola, geliştirdiği araç içi Bluetooth kitini otomobillere henüz fabrikadan çıkmadan yerleştirmek için büyük otomotiv üreticileriyle görüşmelerini sürdürüyor.

Yakında Türkiye’de de piyasaya sunulması planlanan yeni araç içi Bluetooth kiti, Avrupa ve Amerika’da satışa çıkan birçok 2005 model otomobile uyumlu olarak tasarlandı. Kablosuz Bluetooth kiti ile araç kullanıcıları ayrıca direksiyon kontrol ve ses tanıma teknolojilerinden yararlanabiliyor, araç içine verilen sesle en yüksek ses kalitesinde, ellerini meşgul etmeden telefonla konuşabiliyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.