Motorola ile BlackBerry birleşiyor!…

Lenovo, Google’dan Motorola’yı satın aldıktan sonra Kanadalı BlackBerry’yi de alarak mobil alandaki gücünü artırmayı hedefliyor. Şirket IBM’in PC ve sunucu bölümlerini alarak dünya PC liderliğine oturmuştu.2005 yılında IBM’den kişisel bilgisayarlar bölümünü satın aldıktan sonra atağa kalkan Lenovo şimdi de gözüne BlackBerry’yi kestirdi. 20 Ekim pazartesi Reuters’in yayımladığı iddiaya göre Lenovo, Kanadalı cep telefonu üreticisi BlackBerry’yi satın almak üzere teklifte bulunacak. Finansal açıdan zor günler geçiren ve akılla telefon pazarındaki konumunu iPhone’un sürüklediği dokunmatik ekranlı telefonların gelişi ile kaybeden BlackBerry hisseleri 10 dolardan borsada işlem görüyor. İddiaya göre Lenovo’nun BlackBerry hisselerine 15 ila 18 dolar arasında bir fiyat ödemesi bekleniyor.

HTC’ye niyet Motorola’ya kısmet

Lenovo geçtiğimiz yıl yine Ekim aylarında Tayvanlı cep telefonu üreticisi HTC’yi satın almak için niyetlenmiş ancak bu satınalma gerçekleştirilememişti. Bunun ardından yönünü Google bünyesindeki Motorola Cep Telefonu bölümüne çeviren Lenovo toplam 2.91 milyar dolarlık bir anlaşma ile Motorola’yı Ocak 2014’te satın almak üzere anlaşmıştı. Önümüzdeki günlerde bu satınalmanın da tamamlanması bekleniyor.

Xiaomi modeliyle büyüyecek

Lenovo uzun süredir mobil alanda atağa kalkmak için çalışmalar yürütüyor. Şirket geçtiğimiz günlerde bir dizi yeni cep telefonu  duyuracağını açıklamıştı. Motorola ve BlackBerry teknolojileri ile desteklenen yeni nesil ürünlerin pazarda, özellikle de Lenovo’nun oldukça başarılı olduğu kurumsal alanda ciddi bir talep göreceği söylenebilir. Lenovo buna karşılık cep telefonu pazarında alışık olduğu kurumsal ürün pazarlama stratejisi yerine yıldızı yeni yeni parlamaya başlamış ve küresel pazara açılmak üzere hamle yapmış Xiaomi iş modeli ile yürüyecek gibi. Lenovo yeni nesil cep telefonu ürünlerini internet üzerinden satışa çıkartmayı planlıyor.

PC’den sonra sunucular

2005 yılında IBM’den PC iş birimini devralan Lenovo, özellikle kurumsal alandaki başarılarıyla dikkat çekti ve 2013 yılında dünya PC pazarı liderliğini HP’den devraldı. Bunun ardından IBM’in x86 tabanlı sunucu ailesini de satın almak üzere anlaşmaya varan Lenovo şuan mobilden sunuculara kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip.

Dünya PC Pazarı Lideri LENOVO

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.