Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Muteber olmayan itibar danışmanları

Muteber olmayan itibar danışmanları

287
0

KemoTERS KÖŞE / Kemalettin BULAMACIŞişli adliyesinde bir işim vardı. Sabıka kaydı almaya gittim. 50 metre kuyruk var. Önümde iki kişi sohbet ediyor. İster istemez bir iki kelimesini duydum, kulağım takıldı. Dinlemeye devam ettim.Las Vegas’ta beni Türkiye’de meşhur yapan olayın ardından en beğendiğim yazılardan birisi Rahşan Gülşan’ınkiydi. Yazısında benim CES’e gittiğim için şanslı olduğumu ayrıca gazeteci olarak da şanslı olduğumu yazmıştı.
Ama ben bugün yine gözlerimle şahit oldum ki gazeteci eğer olması gereken yerde olursa, halkın arasında, şansı sürekli yaver gider. İki araba sahibi olup da Peugeot Türkiye’nin akıl almaz saçmalıkları sayesinde, yaya kalma, halkın arasına karışma şerefine nail oldum son üç haftadır.
Cengiz Semercioğlu, okumadığı yazılar hakkında, yazının konusu hakkında üfürüp dursun. Malzeme olarak başkalarının yazıları, yazılarındaki hikayeleri bire bin katıp, sanki kendisi yaşamış gibi anlatarak prim yapmaya çalışsın. Bu haliyle bir de Hıncal abiye (Uluç) dilekçeler, savunmalar yazsın köşesinden. Asıl malzeme halkın arasında.
Şişli adliyesinde bir işim vardı. Sabıka kaydı almaya gittim. 50 metre kuyruk var. Önümde iki kişi sohbet ediyor. İster istemez bir iki kelimesini duydum, kulağım takıldı. Dinlemeye devam ettim.
PR şirketlerinden birinde üst düzey yöneticiler. Hangi elemanı transfer edeceklerini, hangi elemanı işten çıkarmaya çalıştıklarını, onun yerine kimi koyacaklarını, hangi müşteriyi portföylerine katmaya çalıştıklarını, hangisini gözden çıkardıklarını, hangi şartlarda çalıştıklarını dinledim. 15 dakika boyunca ne kadar konuşulabilirse o kadarını. Ayıp ettim biliyorum. Ama oldu bir kere.
Sonra düşündüm. Düşündükçe üzüldüm. Bu iki kişinin çalıştığı şirket, Türkiye’nin en değerli markası olan Türk Telekom’un basın ilişkilerini yani kamuoyu önünde itibarını yönetmeye aday. Bunun yanında Intel gibi dünyanın en büyük işlemci üreticisinin, Türkiye’nin büyük önem verdiği Pardus projesinin, Japon elektronik devi Sony’nin de itibar yönetimi bu şirkete, bu kişiler tarafından yönetilen şirkete emanet günümüzde.
Aklıma şirketin kurucusu Aytül hanım geldi. Kendisi şimdi uluslararası olan bu kuruluşun ülke başkanı olarak görev yapıyor. Ağırlıklı olarak da şirketin reklam işleri bacağı ile uğraşıyor. İşleri emanet ettikleri kişiler ise (Birisi Şirketin Genel Müdürü Emine Çubukçu) kuyrukta şirketin stratejilerini tartışıyor o kadar kişinin içerisinde. Gece kulüplerinin makyaj odalarında da aynı muhabbetleri yaptıklarından kuşkum yok.
İtibarınızı yönetmeye aday olan şirkette, o şirketin çalışanlarında ilk dikkat edilmesi gereken konu sizin sırlarınızı ne kadar iyi saklayabildiğidir. Daha sonra ise sizi kamuoyuna nasıl takdim edebildikleri. Ortalık yerde kendi şirketlerinin sırlarını tartışarak, ilkini yapamayacağını ispatlayan şirket, gerisi için ağzıyla kuş tutsa neye yarar?
Türk Telekom’un yeni PR ajansı kim mi olacak?
Ay sonunda belli olur. Şu an kısa liste (finalistler) belirlenmiş durumda. Capitol Ogilvy, Excell,G7, Global Tanıtım ve Tribeca. Ay sonunda hepimiz öğreniriz Türkiye’nin en değerli markasının iletişimi Bersay’dan sonra kim yürütecek.