Mydoom solucanı, hedefini Yahoo’nun arama moturundan seçiyor

Sophos kullanıcıları MyDoom solucanının en yeni türevi olan MyDoom-Q’ya karşı dikkatli olmaları konusunda uyadı. E-posta yoluyla bulaşan solucan makinalardaki dosyaları tarayarak yayılacak adresler bulmaya çalışıyor. Aynı zamanda Yahoo Web sitesindeki arama (People Search- people.yahoo.com) özelliğini de kullanan solucan zarar verecek yeni hedefler bulmaya çalışıyor.Bu saldırının geçen Google, Yahoo, Lycos ve Altavista tarama motorlarını kullanan MyDoom-O’ya benzerliğine dikkat çeken Sophos yetkilileri geçtiğimiz hafta milyonlarca kişinin Google’ı kullanamamasını da buna bağlıyor.

MyDoom solucanının yazarının yakalanmasına yardımcı olacak kişilere Microsoft ve SCO 500.000$ ödül vereceğini duyurmuştu.

Haberimiz yayına hazırlandığında Yahoo’nun tarama motoru düzgün olarak çalışıyordu ve MyDoom-Q’nun yayılım hızının eski türevlerine göre yavaş olduğu gelen bilgiler arasında yer almaktaydı.

MyDoom-Q ile ilgili detaylı bilgilere http://www.sophos.com/virusinfo/analyses/w32mydoomq.html linkinden erişebilirsiniz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.