Ana sayfa BT Gündem Naksan’da SAP dönemi

Naksan’da SAP dönemi

165
0

Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında 136. sırada yer alan Naksan, Türkiye’nin en geniş SAP danışman kadrosuna sahip kuruluşu Elsys ile, SAP projesine başladı. Plastik, ambalaj, kimya, dokuma, iplik ve halı sektörlerinde faaliyet gösteren Naksan Plastik; sektöründe, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Balkanlar’da en büyük, dünyada da ilk sıralarda yer alıyor. Dört şirketin aynı anda canlı kullanıma geçeceği SAP sistemi ile Naksan pek çok açıdan ilk olma özelliği taşıyor.Amerika, Asya ve Avrupa’daki 70 ülkeye yaptığı ihracatla küresel rekabetin merkezinde yer alan Naksan, rekabetçi gücünü Elsys danışmanlığında gerçekleştireceği SAP sistemi ile arttıracak. Naksan Grup’un faaliyet gösterdiği plastik, dokuma, halı ve iplik sektörlerindeki dört ayrı şirkette aynı zamanda canlı kullanıma geçilecek, yazılım bütün grup bünyesinde gerçekleştirilerek, tam entegre bir sistem sağlanmış olacak.

Grup bünyesindeki Naksan Plastik, Nakpilsa Dokuma, Naksan Kimya ve Royal Halı’nın birbirinden bağımsız binlerce parametre ile yürütülen iş süreçleri, SAP’nin Üretim Planlama, Malzeme Yönetimi, Satış Dağıtım, Mali Muhasebe, Masraf Yeri Muhasebesi, Ürün Maliyetlendirmesi, Duran Varlık Muhasebesi, Karlılık Analizi, Bakım Onarım, Kalite Yönetimi ve İnsan Kaynakları modülleri uygulanarak farklılaşan proje, özellikle halı sektöründeki ilk SAP uygulaması açısından büyük önem taşıyor.

Üretimden satışa kadar bütün işlemlerin terminaller üzerinden takip edilebilmesine olanak tanınan proje kapsamında, kurumsal kaynakların daha etkin planlanması, iş süreçlerindeki akışın hızlandırılması ve kurumun bilgiye dayalı karar verme yeteneğinin artırılması sağlanacak.

Öz kaynakları açısından SAP’nin Türkiye’deki en zengin iş ortağı unvanını taşıyan Elsys’in danışmanlığında uygulanan proje, Naksan bünyesindeki plastik, dokuma, halı ve iplik sektörlerinde aynı anda kullanıma başlayacak olmasıyla ve halı sektöründeki ilk SAP projesi olmasıyla farklılaşıyor.

Naksan Plastik SAP Proje Yöneticisi ve 3. Kuşağın basarili yöneticilerinden ve yönetim kurulu üyesi BAHAEDDİN NAKİBOĞLU: Naksan bünyesinde, her biri sektörlerinde lider konumda olan farklı sektörlerdeki dört kuruluşumuzu SAP sistemi ile ana kategorilerde toplayarak tek bir sistem üzerinde konumlandırabileceğiz. Bu büyük projeye başlarken bütün SAP danışmanlık firmaları içerisinde gerek uzman, geniş danışmanlık kadrosuyla, gerekse pek çok sektörde gerçekleştirmiş olduğu ilkler ve başarılı referanslarıyla Elsys’i seçtik. Birlikte başarılı ve örnek bir projeye imza atacağımızı biliyoruz.