Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Ne kapısı, ne gökdeleni?

Ne kapısı, ne gökdeleni?

158
0

Bundan bir ay önce burada e-devlet kapısı projesinin maliyetini eleştirerek Kapı mı Yaptırıyoruz? Gökdelen mi? diye sormuştum. Ama şartnameye dönüp dönüp baktıkça çıkılanın kapı ihalesi değil devlet memurlarına ücretli tatil ihalesi olduğuna inanmaya başladım.E-devlet kapısı ihalesi Türkiye’de devlet tarafından sunulan elektronik hizmetlerin tamamının tek bir pencereden ulaşılmasını sağlayacak bir web sitesi basit anlamda. E-dönüşüm İcra Kurulu da buna çok önem veriyor. Ne de olsa Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Internet’teki yüzü olacak bu kapı. En azından şeffaf devlet anlayışı içerisinde her önüne gelen bu kapıdan rahatça geçebilmeli ve devletle kucaklaşabilmeli.Bu konuda çıkılan ihalede de neredeyse sona yaklaşıldı. Verilen teklifler ile ilgili son bilgiler isteniyor ihaleye teklif veren kuruluşlardan. Ama hala inanamiyorum. 20 milyon dolar bedeli olabilir mi bu işin diye. Hergün ihale şartnamesini de tekrar tekrar okuyorum ve gözüme çeşitli noktalar takılıyor.
Birincisi projeyi alan kuruluş tüm masraflar, hatta saglik sigortasi, harcırah gibi üstüne vazife olmayan masraflar da dahil olmak üzere projeye dahil olacak ekiptekilere 1500 adam/hafta yurtiçinde, 600 adam/hafta yurtdışında eğitim vermekle mükellef. Otel masrafları ve yol masrafları da dahil.
Şimdi kabaca bir hesap yapalim. Türkiye’de gidiş dönüş uçak bileti aşağı yukarı 200 ABD doları. 1500 adam için alınacak bu biletler. Yani 300 bin dolar yurtiçi seyehat masrafı var. 1 hafta konaklayacaklar. En kötü 5 yıldızlı otel kampanya fiyatı ile geceliği 100 dolar desek 150 bin dolar. Bir haftasi.. 1 milyon dolar.
Bir de işin yurtdışı bacağı var. Sağlık sigortası, Vize masraflarını hadi hesaba katmayalım. Yurtdışına gidiş dönüş uçak ücreti ortalama 400 ABD doları.. 600 kişi gidecek. 240 bin dolar eder. 1 hafta konaklayacacaklar. Geceliği 150 dolardan dersek 90 bin dolar. Bir haftası 500 bin dolar.
Bunun yemesi, içmesi, harcırahı, sağlık sigortaları vs. hesaba katarsak ne kadar yaptı? Ben çıkamayacağım bu işin içinden. Ama herhalde 3-4 milyon doları bulur. Buna eğitim ücretlerini katmıyoruz bile. Egitim masrafları ile birlikte bu masraf yaklaşık 5 milyon dolar ediyor. Yani e-devlet kapısı ihalesindeki bedelin yüzde 25’i personelin Türkiye’de de, hatta Internet ortamından e-öğrenme metodu ile bile verilecek olan bir eğitim için oradan oraya gezdirilerek, cebine harcırah konularak verilmesi gereken eğitimin bedeli. Hem de e-devlet kapısı ihalesinde.
Ayrıca şartnamade gerekli olan bilgisayar masalarının, mobilyanın da ihaleyi alacak şirket tarafından temin etmesi de yazılı.
İnsaf. E-devlet’e kapı mı yaptırmaya çalışıyoruz? Gökdelen mi dikmeye? Ya da bu yukarıdaki hesaplari inceleyecek olursak devlet memurlarına gezi ihalesine mi çıkıyoruz?
Eee sonuçta DPT müsteşarımız Ahmet Tık Tık da bana verdiği yazılı cevapta söylemişti. İhale en düşük teklif verene verilmeyecek diye. Teknik puanlamalar önemli diye.
Çıkılan ihale bedelinin yüzde 25’ini yol, konaklama, yemek masarafları oluşturduğuna göre teknik puanlama da bu kriterlere göre yapılacak herhalde. Yani personeli en iyi ağırlayacak olan ihaleyi kazanacak. Yoksa ben yanlış mı anladım? Kimseyi töhmet altında bırakmak istemem ama Allah rızası için ihale komisyonundan birisi bu yazımı okusun da teknik puanlamanın seyahat programlarına göre mi yoksa sunulacak çözümlere göre mi puanlanacağı konusunda bir bilgi versin.