Nebim, Cognos ile ürün planlama yazılımı tasarladı

IBM Cognos ara yazılımını kullanan “Nebim V3 Merchandise Planlama” yazılımı daha etkin ürün yönetimi için tasarlandı.

“Nebim V3 Merchandise Planlama” sayesinde perakende sektöründe iş yapan firmalar; satışlarını, indirimlerini, brüt marjlarını ve stoklarını, detaylı bir şekilde planlayarak sezon öncesi ve sezon içi bütçeleme süreçlerini etkin bir şekilde yönetebiliyor ve stok kaynaklarını daha verimli kullanarak karlılıklarını artırma imkanına sahip oluyor. Uygulama dahilinde; ürün kategorileri bazında satınalma, satış, indirim, brüt marj ve “Open to Buy (OTB)” envanter bütçeleri hazırlanabiliyor. Ek olarak bu planlar; “birebir (Like for Like)” mağazaların satış bütçeleri ile eşleştirilebiliyor ve “Haftalık Satış ve Envanter – Weekly Sales and Stock Intake (WSSI)” planları gerçekleştirilebiliyor.

Satın alma yöneticilerinin alışveriş listeleri olan “Ürün Yelpazesi Planları (Range Plan)” ve ürün rengi (“Option”) bazında “Çeşitlilik Planları (Assortment Plan)” gerçekleştirilerek; model ve renk bazında ürünlerin hangi fiyata satın alınacakları, hangi fiyattan ve kaç adet satılacağı bütçelenirken, mağaza bazında hangi ürünlerin, hangi mağaza gruplarında ve hangi haftalarda ne kadar satılacağı da planlanabiliyor. Bu sayede Nebim V3 ERP’de yapılacak sevkiyat planı da oluşturulabiliyor.

“Nebim V3 ERP” çözümünün opsiyonel bir modülü olarak sunulan planlama yazılımı, ürün hiyerarşilerini ve satış kanalı hiyerarşilerini ERP ile planlama uygulamaları arasında senkronize ederek esnek bir çözüm sağlıyor. Nebim V3 Merchandise Planlama yazılımı; “IBM Cognos TM1” yazılım altyapısı üzerinde çalışıyor. Sistem, bu altyapının merkezileştirilmiş planlama bilgisi, hızlı sorgulanabilir ve geri yazılabilir bellek içi veritabanı, gelişmiş analiz ve olasılık senaryosu modellemesi gibi özelliklerinden faydalanıyor ve bu sayede perakendeci firmaların bütçe geliştirme ve revizyonu süreçlerinin çok hızlı ve pratik olmasını sağlıyor.

Nebim Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Murat Demiroğlu, “Nebim V3 Merchandise Planlama” ile ilgili olarak; “Nebim’in perakende sektöründeki firmalara sunduğu akılcı bir planlama çözümü olan “Nebim V3 Merchandise Planlama”, ürün yönetim süreçlerinin daha etkin ve verimli bir biçimde yürütülmesi için tasarlandı. Geliştirdiğimiz planlama çözümü, bu konuda dünyadaki sayılı çözümlerden biri. Amacımız; geliştirdiğimiz çözümü kullanıcılarımıza anlaşılması kolay, planlanan tüm detayın geçen yılların bilgileriyle karşılaştırılabildiği bir ortamda sunmak ve firmaların planlama süreçlerinin son derece hızlı ve birkaç tuş ile kullanılabilecek pratiklikte olmasını sağlamak. Bu prensiple geliştirdiğimiz planlama sisteminin en önemli bileşenlerinden biri “IBM Cognos TM1” ara yazılımı. Aynı zamanda IBM gibi uluslararası bir teknoloji markasının desteği, sistemin profesyonelliği açısından son derece önemli. Nebim V3 ekseninde bu tür profesyonel bir planlama çözümünü kullanıcılarımıza sunduğumuz için son derece mutluyuz.” dedi.

IBM’in 2015 yol haritasının en önemli bileşenlerinden biri olan “Akıllı Dünya” stratejisinde iş analitiği ve optimizasyonunun ciddi bir yeri olduğundan bahseden IBM Yazılımevleri İlişkileri Yöneticisi Jale Akyel, “Zaten bu talebi müşterilerimizde de görüyoruz. Bu anlamda ERP çözümleriyle ülkemizde en fazla tercih edilen Türk yazılım şirketi olarak Nebim, IBM Cognos altyapısını kullanarak Nebim V3 Merchandise Planlama ürününe kattığı analitik çözümlerle, sektörde kayda değer bir farklılaşma yaratmıştır.” diye ekliyor.

2010 yılından bu yana IBM Çözüm Ortağı olan Nebim tarafından geliştirilen “Nebim V3 Merchandise Planlama” yazılımının temeli, “TÜBİTAK TEYDEB” tarafından Nebim’e hibe destek sağlanan bir AR-GE projesine dayanıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.