Netaş’taki OEP hisselerini, Çinli ZTE alıyor

ZTE, Netaş’ın, One Equity Partners’ın yönettiği bir portföy şirketi olan OEP Turkey Tech B.V’n portföyünde bulunan yüzde 48.04 hissesini, yaklaşık 358.614.132,49 TL (101.280.539 Amerikan Doları) karşılığında satın alacak.Netaş, kazanacağı ilave teknolojik yetkinliklerle, müşterilerine daha fazla servis ve çözüm sunarak dış pazarlara erişimini yaygınlaştıracak. Ayrıca, Netaş’ın sağlam kurumsal yapısını, ArGe ve inovasyon odaklılığını ve yeni nesil teknoloji bilgi birikimini daha da güçlendirmesini sağlayacak.
Yeni ortaklık yapısının, Netaş’ın küresel büyümesini destekleyeceğini belirten NetaşCEO’su C. Müjdat Altay şunları dedi: “Türkiye’nin bir numaralı sistem entegratörü olarak 160’tan fazla küresel operatör için yazılım çözümleri geliştiriyor ve 5 kez Türkiye’nin “Yazılım İhracatı Şampiyonu” olma başarısını elimizde tutuyoruz. Netaş, bu topraklarda doğan bir teknoloji şirketidir ve 2023 yılı itibarıyla Türkiye’den çıkmış ilk 10 marka arasında olabilme hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Bundan sonra büyümemizi küresel arenada çok önemli bir yeri olan bilişim çözüm ve teknolojileri üreticisi, yeni ortağımız ZTE ile sürdüreceğiz ve Netaş’ı küresel bir teknoloji şirketi olarak konumlayacağız.
Türkiye’nin dijital geleceğinin mimarı Netaş olarak, ZTE ile beraber çalışarak dünya pazarlarında daha da yaygınlaşacağız. ZTE ile özellikle ArGe ve inovasyon alanlarında olmak üzere teknoloji birikimlerimizi karşılıklı olarak paylaşacağız. Bu işlemin Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için uygun bir ortam olduğunu vurguladığına inanıyoruz.”
Netaş’ın komşu ülkelere de hizmet veren bölgesel bir üs vazifesi göreceğinin altını çizen ZTE Yönetim Kurulu Başkan ve CEO’su Dr. Zhao Xianming ise şunları söyledi: “ZTE olarak, Netaş’ın güçlü proje teslim yetkinlikleri ile, gerek Türkiye’deki müşterilerimize gerekse yurtdışındaki diğer birçok kilit pazara yönelik hizmet yeteneklerimizi daha da geliştireceğiz. Netaş’taki tamir-bakım, müşteri destek ve eğitim merkezi yetkinlikleri, ZTE’nin başta cevap süresi olmak üzere bölgedeki servis düzeyinin artırılmasına yardımcı olacaktır.”
Dr. Zhao sözlerini şöyle sürdürdü: “ZTE olarak, Netaş’ın ArGe merkezi ile ZTE’nin ArGe yeteneklerini buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. ZTE’nin vizyonu, bilgi birikimi ve patent portföyü ile Netaş’ın başta VoIP, IT, GSM-R ve siber güvenlik olmak üzere birçok alandaki uzmanlığı sayesinde, ICT sektörüne daha da fazla heyecan verici çözümler sunacağız. ZTE, Netaş’ın ARGE yetkinlikleri ve ürün geliştirme süreçlerininde bilgi birikimi transferi, donanım ve yazılım desteği, test ekipman ve ortamı, birlikte çalışabilirlik deneyimi, komponent tedarikinde hacim indirimleri ve dokümantasyon gibi konularda destek olacak”
ZTE’nin diğer hissedarlara yönelik taahhütlerine de vurgu yapan D. Zhao, işlem sonrasında, Netaş’ın kurumsal değerlerine bağlı kalarak, müşterilerine en iyi değer ve hizmet düzeyini sunmak için mevcut tedarikçileri ve iş ortaklarıyla yakından çalışacağını ve Türkiye’de geliştirilen inovasyonları beslemeyi sürdüreceğini belirtti.
ZTE’nin yatırımını yorumlayan Netaş’ın mevcut Yönetim Kurulu Başkanı David Walsh ise “Netaş, OEP’nin yatırım yaptığı 6 yıl öncesinden bugüne yaklaşık yüzde 400 büyüyerek Türkiye’de olağanüstü bir başarı hikâyesi olmuş ve alanında amiral gemisi bir işletme haline gelmiştir. Netaş’ın gerçekten son derece yetenekli olan ekibi, kurumun ICT sektörü yeteneklerini kuvvetlendirerek Netaş’ı Türkiye dışında da büyütmeyi başarmıştır. ZTE’nin yatırımı, küresel erişimi ve ürün genişliğiyle Netaş, gelecek başarılar için olağanüstü iyi konumlanmıştır” yorumunu yaptı.

KAP AÇIKLAMASI ŞÖYLE
Netaş tarafından, ortaklardan OEPTurkey’in hisselerini Çinli ZTE’ye satışı ile ilgili olarak, Kamuoyu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklama şu şekilde

Şirketimiz tarafından en son yapılan 1 Kasım 2016 tarihli özel durum açıklamamızda Şirket pay sahiplerimizden OEP Turkey Tech B.V.’nin (“OEP“) Şirketimize gönderdiği bildirimde, Şirketimizle ilgili muhtemel ortaklık, işbirliği ve/veya hisse satışı gibi stratejik opsiyonları tespit ve doğabilecek imkanları değerlendirme niyetinde olduğu ve mevcut kanun ve tebliğler kapsamında konuyla ilgili gelişmelerin paylaşılmaya devam edileceği bildirilmişti.

Şirketimize yapılan bildirim uyarınca, OEP ile ZTE Cooperatief U.A. (“Alıcı“) arasında, 6 Aralık 2016 tarihinde, Şirketimizin toplam sermayesinin %48,04’ünü temsil eden halka açık olmayan payların (“Pay(lar)“) tamamının devrine ilişkin olarak bir hisse alım sözleşmesi (“Sözleşme“) akdedilmiştir.

    Payların devir bedeli taraflar arasında pazarlık usulü ile belirlenmiş ve mutabık kalınmıştır. Sözleşme’de belirtilen fiyat uyarlamasına tabi olarak tespit edilecek olan Pay alım bedeli, diğer şartların yanı sıra Türk Rekabet Kurumu’nun iznine tabi olarak Pay devrinin tamamlanacağı tarihte ödenecektir. Taraflar ayrıca, pay devrinin tamamlanmasını müteakip dört yıl süresince Sözleşme’de belirtilen bazı şartların gerçekleşmesine bağlı olarak Alıcı’nın OEP’ye (maksimum 15 milyon ABD Doları tutarında) ilave ödemeler yapabileceği konusunda anlaşmışlardır. Fiyat uyarlamalarına tabi ve Sözleşme uyarınca belirlenmiş olan Pay alım bedeli detayları aşağıda belirtilmiştir. Aşağıda belirtilmiş olan beher Pay alım bedeli ve toplam alım bedeli işbu açıklama tarihi itibariyle Türkiye Merkez Bankası tarafından yayınlanmış olan, 1 Amerikan Doları 3,5408 Türk Lirası’na tekabül etmek üzere, döviz satış kuru üzerinden Amerikan Doları’ndan Türk Lirasına çevrilmiştir ve en yakın tutara tamamlanmıştır. 

Şirket çıkarılmış sermayesi: 64.864.800 TL 

Edinilen payların nominal tutarı: 31.162.569,63 TL

Pay adedi: 23.351.328 A Grubu Pay

                7.811.241,63 B Grubu Pay

Payların şirket sermayesi içindeki oranı: %48,04

Beher Pay alım bedeli: Yaklaşık 11,5078 TL

Toplam alım bedeli: Yaklaşık 358.614.132,49 TL (101.280.539 Amerikan Doları’na denk gelen tutar)

Yukarıda belirtilen hisse devir işlemiyle ilgili yatırımcılarımızın kararını etkileyecek yeni bir gelişme olduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Genel Müdür Müjdat Altay’ın çalışanlara mesajı
Hisse senetlerinin satışı ile ilgili olarak Netaş Genel Müdürü Müjdat Altay ise, çalışanlara bir bilgilendirme e-postası yollayarak, gelişmeleri çalışanları ile şu şekilde aktardı

Sevgili Netaşlılar,
Bugün sizlerle Netaş tarihinde yeni bir dönemin başlangıcında olduğumuzu paylaşmak istiyorum.
Bildiğiniz gibi 2015 yılında ana hissedarımız One Equity Partner (OEP) Turkey Tech. B.V, Netaş’taki %48,04 payı ile ilgili olarak muhtemel ortaklık, işbirliği ve/veya hisse satışı gibi stratejik opsiyonları değerlendirme kararı almıştı.
Bugün ise çok uluslu bilişim çözüm ve sistemleri üreticisi ZTE’nin, Netaş’taki OEP hisselerini, bağlı şirketi ZTE Cooperatief U.A. kanalıyla satın almak üzere anlaştığını KAP’a açıkladık. Konuyla ilgili KAP açıklamasını aşağıdaki linkten, Netaş ve ZTE basın bültenlerini ekte okuyabilirsiniz.
ZTE’nin OEP hisselerini satın alma kararında Netaş’ın sağlam yapısı, iş stratejisi, inovatif yönü, kurum kültürü ve güçlü performansı etkili oldu.  Satış işlemi Rekabet Kurumu’nun onayının ardından  kesinleşecek.
Değerli arkadaşlarım,
OEP’nin Netaş’taki Nortel hisselerini satın almasından sonra başlayan dönemde hep beraber çok önemli bir değişim sürecini başarıyla tamamladık. Türkiye’nin ve bölgenin bir numaralı sistem entegratörü vizyonuyla yola çıktık. Teknoloji Hizmetleri, Sistem Entegrasyonu ve Savunma İletişimi’nde büyüme stratejimizle hızla Türkiye’de lider olduk. Yurt dışı faaliyetlerimize ivme kazandırarak, gelirlerimizin %20’sinden fazlasını uluslararası pazarlardan elde ettik. Bölgesel lider olma hedefimize sağlam adımlarla ilerliyoruz.
Gelirlerimizi son on yılda on kat artırarak 100 Milyon TL’den 1 Milyar TL’nin üzerine çıkarırken, Türkiye’nin dijital dönüşümünde çok önemli projelere imza attık. Aynı zamanda, yaptığımız uluslararası çözüm ve ArGe satışlarıyla, ülkenin yüksek teknoloji ihracat hedefine ulaşmasına temel oluşturduk.
Bu yeni dönemde, ZTE’nin küresel gücü ile Netaş’ın 50 yıllık teknoloji birikimini daha da geniş platforma taşıyacak, ArGe çalışmalarımız ve inovasyondan aldığımız gücü yaygınlaştıracağız. Vizyonumuz doğrultusunda, süregelen tüm faaliyetlerimiz güçlenerek devam edecek.
Değişimin öncüsü inovatif bir kurum olarak, bu değişimin de hepimizi daha da ileri taşıyacağının heyecanını duyuyor, yeni dönemin hepimize hayırlı olmasını diliyorum.
Sevgilerimle,
C. Müjdat Altay
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.